Když herec Ivan Trojan běží pro dobrou věc
22.04.2009 15:07 Rozhovor Aktualizováno 22.04. 16:04
Herec Ivan Trojan, známý z filmů Václav nebo Medvídek, je sportovec duší i tělem. Poslední víkend v březnu se zúčastnil Pražského půlmaratonu, kde běžel pro dobrou věc - za Klub nemocných cystickou fibrózou. "S klubem dlouhodobě spolupracuji a jsem jejich patronem. Možnost pomáhat jim mě naplňuje," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Na březnovém půlmaratonu běžel herec v týmu, do kterého si přizval ještě další známé osobnosti, například Jana Čenského, Roberta Zárubu nebo Jana P. Muchowa. Se svým týmem se umístil na 41. místě z celkově nahlášených 187 týmů, v čase 1 hodina 38 minut a 52 vteřin.
Jste sportovní typ?
Ano, jsem.
Hrál jste jako malý kluk třeba fotbal nebo hokej? Sportovali jste s bratrem?
Hrál jsem fotbal i hokej. Když jsme byli malí, naši rodiče chodili v zimě kropit školní hřiště vodou, abychom si mohli zahrát hokej. S bratrem jsem samozřejmě hrál a s námi hodně dalších dětí. Naši i jejich rodiče nás ke sportu přirozeně vedli.
Máte rád kolektivní sporty?
Ano, preferuji kolektivní sporty před individuálními. Vrcholově jsem hrál basketbal, teď spíš dávám přednost fotbalu nebo florbalu.
Pečujete nějak o svou tělesnou schránku? Věnujete se pravidelně nějakému sportu?
Pravidelně si chodím zahrát fotbálek, máme s kolegy umělecký tým Real Top Praha. Trénujeme každou neděli a hrajeme i utkání pro charitu. Těší nás, že výtěžek dáme pokaždé na dobrou věc. Kromě sportu s kamarády si sám někdy zaběhám, chytlo mě bruslení na in-linech a v zimě rád lyžuji.
Musíte se ke sportu nutit, nebo je to pro vás radost a přirozená věc?
Radost a přirozená věc, ke které se občas musím přinutit.
Poslední víkend v březnu jste běžel půlmaraton. Musel jste nějak speciálně trénovat?
Měl jsem, ale nijak speciálně jsem netrénoval. Důležité je říci, že jsme běželi štafetu půlmaratonu, a jako kapitán jsem si chytře vybral dobrý tým. Jan Čenský, Robert Záruba a Jan Muchow jsou zdatní běžci.
Běžel jste pro dobrou věc, za Klub nemocných cystickou fibrózou. Společně s vámi běžel za stejnou věc i architekt David Vávra. Co vás vedlo k tomu běžet zrovna za tento klub?
Pro nemocné cystickou fibrózou jsem běžel, protože s Klubem dlouhodobě spolupracuji a jsem jejich patronem. Oslovil jsem i své kolegy a kamarády sportovce, o kterých vím, že rádi běhají a zároveň jsou ochotni udělat něco pro druhé. Jako třeba David Vávra, který běžel dokonce celý půlmaraton sám. Lukáš Přibyl, sportovní ředitel fotbalového klubu Bohemians, sestavil svůj běžecký tým Bohemians 1905.
Máte v okolí někoho postiženého touto nemocí?
Bezprostředně ve svém okolí nemám, ale díky mé spolupráci s klubem znám hodně životních příběhů dětí i dospělých, kteří mají tuto nevyléčitelnou nemoc. Díky tomu vím, že pro nemocné ani pro jejich rodiče není jednoduché zvládnout náročnou léčbu. Možnost pomáhat jim beru jako samozřejmost a něco, co mě naplňuje. Také vím, že cystickou fibrózu zná jen málo lidí a pro klub je tak těžké shánět sponzory. Byl bych rád, kdybych jim pomohl toto změnit. Pokud to cítíte podobně jako já a nemocným pomůžete, uděláte radost nejen mně, ale hlavně těm, kteří naši podporu opravdu potřebují. Díky.
Několik důležitých informací: |
Trio ve složení TÝDEN.CZ, Klub nemocných cystickou fibrózou a Prague International Marathon rozběhne svou charitu 10. května v rámci Volkswagen Maraton Praha. Běžet pro dobrou věc a pomoci tak lidem s tímto onemocněním se rozhodl i Ivan Trojan.
Jak pomoci? Věnováním jakékoli finanční částky na bankovní účet Klubu nemocných cystickou fibrózou zřízený pro charitu, č. ú. 1921101329/0800, variabilní symbol 1111. Vybrané peníze budou použity na příspěvky na přímořský pobyt v délce nejméně deset dní pro každého nemocného cystiskou fibrózou. Jména dárců budou uvedena v seznamu uveřejněném na adrese TÝDEN.CZ, Pim.cz a Cfklub.cz.
Více informací o nemoci cystická fibróza naleznete na stránkách Klubu nemocných CF ZDE. Více informací k Prague International Marathon najdete ZDE a text profilu o běžci Ivanu Trojanovi najdete ZDE. |
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.