Komunistický ideolog Vasil Biľak se dožívá devadesáti

Relax
8. 8. 2007 13:53
Vasil Biľak (vpravo) se sovětským diktátorem Leonidem Brežněvem
Vasil Biľak (vpravo) se sovětským diktátorem Leonidem Brežněvem

Vasil Biľak (vpravo) se sovětským diktátorem Leonidem BrežněvemKdysi mocný šéfideolog československého komunistického normalizačního režimu Vasil Biľak se v sobotu 11. srpna dožívá devadesáti let.

"Nelituji cesty, po níž jsem kráčel," shrnul Biľak své pocity u příležitosti svých pětaosmdesátin. Ani ve vysokém věku nepochybuje, že celý svůj život jednal v nejlepším zájmu svého státu a jeho lidu.

I tenkrát, když v roce 1968 připojil s dalšími čtyřmi komunistickými funkcionáři svůj podpis pod zvací dopis, který vybídl brežněvovský Sovětský svaz k zásahu do komunistického reformního procesu v Československu, do takzvaného Pražského jara (viz TÝDEN 28 a 34/03).

"Lidé z druhé strany barikády považují rok 1968 za cosi zločinného, trestného či nesprávného, ale to je věc pohledu. Já si zase myslím, že jejich činnost nebyla v zájmu lidu a republiky," shrnul Biľak před pěti let vyučený krejčí ("na saka nepouštět!") a poslední žijící signatář hrůzného dopisu.

Za pozvání "spřátelených vojsk" Varšavské smlouvy k okupaci Československa a za svou roli v éře husákovské normalizace byl po pádu komunistického režimu v roce 1989 soudně obžalován.

Obviněním z vlastizrady, trestných činů spadajících pod zákon na ochranu míru, stejně jako ze závažných hospodářských deliktů se mu podařilo uniknout. Stejně jako v případě dalších potentátů kolaboračního komunistického režimu, a to nejen v České republice, především díky shovívavosti "porevoluční" justice ovládané lidmi "předrevolučními". 

Svou socialistickou vlast podle svého tvrzení nezradil, ale naopak chránil, neboť se v roce 1968 v tehdejší ČSSR jednalo nikoli o reformu, ale o svržení režimu. Navíc by vojska Varšavské smlouvy zemi prý obsadila i bez jeho přispění.

Loajální prosovětský postoj se Biľakovi ve zlomovém osmašedesátém roce každopádně vyplatil. Dostal možnost proniknout do nejvyšších státních a stranických funkcí a stát se jedním z nejmocnějších mužů tehdejšího Československa.

Povýšil na hlavního ideologa KSČ a člena vůdčích stranických grémií. Ze svých neostalinistických pozic neustoupil ani v osmdesátých letech, kdy se stal jedním ze zásadních československých odpůrců Gorbačovovy "perestrojky".

Jeho skalním přesvědčením neotřáslo prý ani vyloučení z rodné strany v prosinci 1989, po více než 44 letech členství. Nepřestal věřit v budoucnost komunismu a v roce 1997 dokonce v rozhovoru prohlásil, že komunisté měli sametové revoluci zabránit ozbrojenou silou.

Vasil Biľak se narodil 11. srpna 1917 do rusínské rodiny v obci Krajná Bystrá na severovýchodním Slovensku. Jako jedenáctiletý osiřel, svá učednická léta prožil v Hradci Králové. Do KSČ vstoupil po druhé světové válce, během níž se účastnil Slovenského národního povstání.

Opustil své původní povolání krejčího a po absolvování studia na Vysoké škole politické ÚV KSČ v roce 1953 zahájil svou kariéru ve stranických i státních funkcích. V letech 1954 až 1989 byl členem Ústředního výboru KSČ, od poloviny 50. let do roku 1968 tajemníkem a členem předsednictva ÚV KSS. Od ledna do srpna 1968 zastával funkci prvního tajemníka ÚV KSS. V témže roce zasedl i do křesla tajemníka ÚV KSČ, v němž zůstal následujících 20 let.

Biľak se mimo jiné významně podílel na vzniku textu "Poučení z krizového vývoje" z roku 1970, oficiální a závazné interpretace vývoje let 1967 až 1969. Dokument zdůrazňoval nutnost zásahu spojeneckých vojsk proti "kontrarevoluci" v ČSSR a zakládal na další represe vůči lidem, identifikovaným na jeho základě jako "nepřátelské" elementy. Následovalo masové propouštění ze strany, zákazy výkonu povolání, mnohdy i policejní teror.

Východoslovenský Ukrajinec Biĺak žije od listopadu 1989 ve své luxusní bratislavské vile. Jeho zeť Jozef Ševc byl do loňského roku předsedou Komunistické strany Slovenska (KSS) a poslancem slovenské Národní rady.

Na fotografii: Vasil Biľak (vpravo) se sovětským diktátorem Leonidem Brežněvem, nedatováno

FOTO: sds.sk

Autor: ČTK

Další čtení

Zahradní bazén se zastřešením, aneb jak si zpříjemnit nejen léto

Relax
27. 3. 2025
Čisté a stále vonící pracovní prostory mají pozitivní vliv nejen na vaše zaměstnance, ale udělají dobrý dojem také na vaše zákazníky a obchodní partnery.

Úklidová firma zlepší vaše pracovní podmínky

Relax
27. 3. 2025

Před 65 lety vznikla legendární limonáda Kofola. Komunistická odpověď na Colu

Relax
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ