Královská rodina novinářům: Nepište o Harrym
23.02.2007 14:17
Britská královská rodina i ministerstvo obrany se obrátily na novináře s žádostí, aby se ve svých článcích přestali intenzivně věnovat princi Harrymu, který má být už za několik týdnů převelen do Iráku. Své jednání odůvodnily tím, že by informace o tom, jaké bude mít princ v Iráku úkoly, mohly ohrozit jeho i další vojáky, kterým bude velet.
Dvaadvacetiletý princ bude šest měsíců bojovat v rámci britských jednotek v Iráku. Jejich rotaci oznámil ve čtvrtek ministr obrany Des Browne. Princ Harry velí v pluku královské gardy Blues and Royals průzkumné jednotce vyzbrojené lehkými tanky Scimitar. Smyslem této jednotky v pravidelné válce by byl bojový průzkum za liniemi nepřítele. V Iráku však nelze bojové úkoly Harryho jednotky dopředu odhadnout.
Ministerstvo obrany proto hned varovalo novináře, aby o princových bojových úkolech ani nespekulovali, protože už to může ohrozit celou jejich vojenskou jednotku. "Spekulace o tom, kde přesně bude důstojník Wales sloužit, nebo přesné detaily o jeho roli jsou potenciálně nebezpečné," napsalo ministerstvo ve svém tiskovém sdělení. Neoficiálně vojenské velení uvedlo, že pokud by se něco takového v tisku objevilo, byl by Harry nejspíš okamžitě z Iráku odvolán.
Přínos, nebo přítěž?
V britských novinách se už objevily spekulace, že Harryho bude v Iráku střežit speciální jednotka SAS. Podle neoficiálních zdrojů se s tím zatím nepočítá, ale u Harryho oddílu mohou být jednotliví důstojníci těchto elitních sil. To vše podporuje názor, že vyslání tak prominentní osoby do služby v Iráku přináší velké riziko nejen pro samotného prince, ale pro všechny okolo něj.
Princ Harry však prý pohrozil, že pokud by se k němu jeho nadřízení nechovali stejně jako ke každému jinému důstojníkovi, z armády okamžitě vystoupí. V rozhovoru před několika lety řekl, že "nepřipadá v úvahu, že bych prošel vším tím v Sandhurstu a pak seděl na zadku doma, zatímco moji chlapci budou někde bojovat za vlast". Mnoho Britů v tom s princem souhlasí, ale mnoho z nich také nepochybuje, že bude terčem pokusu o únos nebo jiné teroristické akce.
Harry má podporu spolubojovníků
Vojáci, kteří záležitost veřejně komentovali, prince podpořili, protože podle nich nemá smysl podstoupit náročný výcvik ve vojenské akademii v Sandhurstu, kterou Harry absolvoval loni v dubnu, jen "na oko". "Voják chce do boje, chce se osvědčit, chce dokázat sobě i ostatním, co v něm je," řekl jeden z důstojníků britských ozbrojených sil. "On věděl, co dělá, když nastoupil do armády, věděla to armáda a jeho velitelé a věděla to i jeho rodina," dodal. Princ ve zmíněném rozhovoru dokonce tvrdil, že ho právě baví "lítat po dírách plných bláta a střílet; takový prostě jsem a miluju to".
"Je to bezpečnostní katastrofa," řekl podle dnešního vydání deníku The Sun jeden z vysokých vládních činitelů. "Harry bude magnetem pro sebevražedné útočníky. Ohrožuje to jeho podřízené právě tak jako jeho. Ale myslíme si, že jsme našli způsob, jak to udělat, aby to bylo dostatečně bezpečné a spravedlivé."
Williama by nepustili
Harry je po 25 letech první člen královské rodiny, který půjde do bojových operací. V roce 1982 se jeho strýc Andrew jako pilot vrtulníku podílel na dobytí Falkland zpět od Argentiny. Vojenským výcvikem prošeli i jeho bratr William, který Sandhurst absolvoval loni na podzim, a jeho otec, korunní princ Charles.
U Williama bezprostředně válečné nasazení nepřipadá v úvahu, protože jako budoucí král chce projít všemi druhy vojsk, takže ho čeká ještě námořnictvo a letectvo. Je ostatně málo pravděpodobné, že by královna dala souhlas s jeho nasazením do boje. Princ Harry je nyní sice třetí v pořadí na trůn, ale jakmile se William ožení a bude mít děti, bude se Harry od trůnu stále více vzdalovat.
Ministerstvo obrany nyní také vysvětlilo, že princova poněkud neobvykle znějící hodnost "kornet" se používá u omezeného počtu jednotek, které byly původně kavalerií. Je zhruba rovnocenná hodnosti poručíka. Britská operace v Iráku, do níž bude princ nasazen, má označení Telic. Nynější rotace nese číslovku devět, takže princ bude součástí příští rotace Telic 10.
I když je princ zařazen u královské gardy, tento pluk běžně plní bojové úkoly. Bojoval například u Waterloo proti Napoleonovi, a proto má na levém rukávu slavnostních uniforem císařského orla. Příslušníci tohoto pluku bojovali také u Falkland, byli nasazeni v Severním Irsku, Bosně, na Kypru či v Kosovu. "Královským plukovníkem", což je ceremoniální nejvyšší hodnost v pluku, je Harryho teta princezna Anna.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.