Kritik internetu Andrew Keen: Digitální revoluce se podobá komunismu
27.10.2015 13:23
Konference Czech Internet Forum 2015 nezačala pro více než 500 účastníků příliš povzbudivě. Způsobil to jeden z nejkontroverznějších kritiků internetu Andrew Keen.
Britsko-americký podnikatel a autor knih jako The Internet is not the answer sice sám pracuje v Sillicon Valley, ale zároveň je jedním z jeho nejznámějších kritiků. Digitální revoluci přirovnává ke komunismu, a to hlavně kvůli jejich vysokým očekáváním a nesplnitelným slibům.
"Zakladatelé obou to mysleli dobře. Komunismus byl samozřejmě selhání, digitální revoluce je v mnoha ohledech jiná, ale přesto mají mnoho společného - technologie slibovaly, že osvobodí lidi od práce a nerovnosti, takže tam je podobný idealismus. Internet měl způsobit ekonomickou demokratizaci, měl umožnit skutečně každému dělat byznys, tvořit hudbu apod. Největší problém internetu ale je, že vítěz bere všechno, a tak výsledkem není demokratizace, ale monopolismus firem jako Google, Facebook nebo Amazon," hřímal na podiu Národního domu na Vinohradech. Vzápětí však dodal, že nepovažuje Google za Velkého bratra, ale stejně je zde patrná "kolektivizace" našich osobních dat.
Dělají problémy a vykořisťují
Když jsem se později s Keenem sešel, dovolil jsem si jeho teze přece jen trošku zpochybnit. Nevytváří Google nebo Facebook příležitosti pro výdělek? Přece jen digitální agentury, on-line marketéři na volné noze nebo tvůrci obsahu na Youtube mají příjmy právě z reklamních systémů těchto firem.
"Nemůžu popřít, že vytvářejí vlastní ekosystém, ale problém je v tom, že např. Youtube si z reklam bere až polovinu. Takže ano, svým způsobem vytvářejí pracovní příležitosti, ale také dělají problémy a vykořisťují. Google a Facebook jsou významné mediální platformy, až 50 % návštěvnosti médií jde právě z Facebooku, což je pro mediální domy problém, protože jsou na něm závislí. Neříkám ale, že jsou ty firmy a priori špatné - je to přirozené, že chtějí vydělávat co nejvíc," kontroval Keen.
Celý článek včetně dalších postřehů z konference Czech Internet Forum 2015 si můžete přečíst v aktuálním vydání MSM č. 44/15.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.