Major Zeman se rozloučil s režisérem Sequensem
30.01.2008 19:17
Ve strašnickém krematoriu se ve středu několik desítek lidí přišlo rozloučit s filmovým a televizním režisérem Jiřím Sequensem. Tvůrce, který je známý především díky komunistickému propagandistickému seriálu Třicet případů majora Zemana, zemřel 21. ledna ve věku 85 let.
Mezi smutečními hosty byli také herci, kteří v Sequensových dílech hráli, například představitel titulní seriálové role Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, či Jaroslava Obermaierová. Za všechny se se zesnulým tvůrcem rozloučil Radoslav Brzobohatý.
Po studiích v Moskvě a Paříži začal Sequens natáčet zejména díla poplatná dobovým požadavkům, k jeho filmům patří třeba Cesta ke štěstí (1951), Útěk ze stínu (1958), Smrt na Cukrovém ostrově (1961), Hořký podzim s vůní manga (1983). Uznávaným ale zůstává jeho snímek Atentát z roku 1964, který rekonstruoval atentát na Reinharda Heydricha.
Koncem 60. let vytvořil Sequens pro televizi divácky úspěšný seriál Hříšní lidé města pražského, na který navázal čtyřmi celovečerními filmy. V 70. letech natočil politicky exponovaný dvoudílný film Kronika žhavého léta. Známý je však především díky seriálu Třicet případů majora Zemana, který v 70. letech natočila Československá televize ve své Ústřední redakci armády, bezpečnosti a brannosti. Na výrobě aktivně spolupracovalo Federální ministerstvo vnitra. Na televizní obrazovky byl seriál uveden v rámci oslav 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou a k 30. výročí vzniku Sboru národní bezpečnosti.
Rozsahem šlo podle serveru Totalita.cz o největší projekt Československé televize, obsahem o nejpropagandističtější dílo svého druhu v tuzemsku. Seriál oslavoval bezpečnostní aparát socialistického Československa a podle oficiální propagandy překrucoval novodobé dějiny českých zemí po druhé světové válce. Sequensovi seriál přinesl Státní cenu Klementa Gottwalda; vedle tohoto dobového ocenění měl i tituly zasloužilého a národního umělce.
Sequens působil v letech 1971 až 1990 ve Filmovém studiu Barrandov a jako pedagog na FAMU. V lednu 1989 během Palachova týdne vystoupil v Televizních novinách na podporu státní moci.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.