Může za to můj praděd!

Relax
18. 12. 2011 16:14
Sigmund Freud, slavný pradědeček George Loewensteina.
Sigmund Freud, slavný pradědeček George Loewensteina.

Americký ekonom a psycholog George Loewenstein má za to, že ekonomové selhávají, protože nahlížejí člověka zkresleně. Jeho snem je uskutečnit výzkum, který by zkoumal a porovnával pocitů mužů a žen bezprostředně po orgasmu. Zatím mu však chybějí možné účastnice takového experimentu.

Vaším pradědečkem je Sigmund Freud. Zdálo by se, že takový původ je skvělým předpokladem ke studiu psychologických oborů. Proč jste si nejdříve vybral ekonomii?

Za mlada jsem toužil naopak se vyčlenit z psychologické minulosti mé rodiny. Potom jsem však zjistil, že sama o sobě mě ekonomie zase tolik nebaví, a začal jsem navštěvovat i psychologické kursy. Dnes se považuji z poloviny za ekonoma a z poloviny za psychologa.

Připomeňme, že kombinací obou disciplín je behaviorální ekonomie, která se začala rozvíjet právě v době, kdy jste končil svá studia.

Ano, v tom jsem měl ohromné štěstí.

Zrovna nyní se zabýváte fenoménem sebevraždy. Na jaké hledisko kladete větší důraz? Na psychologické, nebo ekonomické?

Dva badatelé, kteří se sebevraždami zabývají důkladněji než já, mě oslovili, abych přispěl svými poznatky, konkrétně ideou takzvané rozdílnosti v empatiích vzrušeného a klidného stavu.

Můžete to přiblížit nějak názorněji?

Když se člověk nachází v jednom emocionálním stavu, je obtížné si představit, jak by se cítil nebo co by dělal, pokud by byl v jiném emocionálním stavu. A pokud se nalézá v klidném stavu, je obzvláště náročné se vžít do toho, jak by jednal ve vzrušeném stavu. Platí i to, že když člověk právě pociťuje tento vzrušený stav, zdá se mu, že už bude trvat navěky. A to je velmi dobře použitelné při výzkumu deprese: když lidé zažívají depresivní stav, mají pocit, že byli v depresi vždy a že už v ní vždy budou. Prostě si nedokážou představit jinou možnost, vžít se do jiného stavu.

* Proč člověk vnímá intenzivněji bolest ze ztráty než radost ze zisku?

* Co je to Coolidgeův efekt?

* Proč je waterboarding mučení, ne výslechová metoda?

* Jak to, že Freud stále mate ekonomy?

Odpovědi na tyto otázky naleznete v rozhovoru s Georgem Loewensteinem, pravnukem Sigmunda Freuda, v časopise TÝDEN, který vychází v pondělí 19. 12.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ