<span>Vladimír Dlouhý</span> zemřel, premiéry Kajínka se nedožil

Relax
20. 6. 2010 20:20
Herec Vladimír Dlouhý zemřel v 52 letech po těžké nemoci.
Herec Vladimír Dlouhý zemřel v 52 letech po těžké nemoci.

Herec Vladimír Dlouhý zemřel v 52 letech po těžké nemoci.V Praze nečekaně zemřel herec Vladimír Dlouhý, nositel Českého lva za roli kostelníka ve filmu Hlídač č. 47. Bulvární tisk s oblibou vytahoval informace o hercových problémech s alkoholem, zároveň se ale mluvilo o Dlouhého dlouhodobě chatrném zdravotním stavu a problémech se žaludkem.

Červnová divadelní představení zrušil, i když se původně mluvilo jen o přesunutí na září. Podle oznámení rodiny 20. června zemřel na rakovinu v pražské nemocnici na Karlově náměstí.

Charakterní, expresivní herectví a charizma Vladimíra Dlouhého přivedlo k dlouhé řadě rolí v divadle, filmu i v televizi. Ve filmu debutoval ve dvanácti letech v roli postiženého chlapce v Kachyňově snímku Už zase skáču přes kaluže. Popularitu širokého publika mu přinesla role Petra ve Vorlíčkově seriálu Arabela.

FOTOGALERIE ROLÍ VLADIMÍRA DLOUHÉHO ZDE

Filmové role si pečlivě vybíral, o čemž svědčí i fakt, že v posledních letech se neobjevil snad v jediném vyloženě špatném filmu. Na televizní obrazovce byl k vidění v Nikolaevově snímku Klub osamělých srdcí, v Brabcově Aljoně či ve Svobodově Vlně.

Za svou roli v předloňském filmu Filipa Renče Hlídač č. 47 si loni odnesl Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Předtím se objevil mimo jiné v Zelenkových Knoflíkářích či v Bočanově Bumerangu. Poslední filmovou rolí Vladimíra Dlouhého zůstane ta ve filmu Kajínek, který vstoupí do kin na začátku srpna. Dlouhý si ve filmu o nejslavnějším českém vězni zahrál spolu se svým bratrem Michalem a po boku ruského herce Konstantina Lavroněnka.

Dlouhý si Českého lva odnesl za roli kostelníka v Hlídači č. 47.

Zejména na divadelním jevišti nacházel Dlouhého expresivní výraz velký ohlas, v poslední době sklidil úspěch třeba v představení Příliš drahá Matylda v pražském Divadle Bez Zábradlí.

Před médii měl Dlouhý spíše ostych, neposkytl jim ani příliš rozhovorů. Z těch několika málo čiší skromnost a silný pocit zodpovědnosti. "Bojím se vzít další práci a taky se bojím před každým představením," řekl v jednom z nich. "Jsem hodně nervní, ale je to taky o zodpovědnosti. Někdo roli bere lehčeji, jiný se trápí víc. Práci věnuji většinu svého času. Jsem ze staré školy - věřím tomu, že se máme prezentovat tím, co děláme na jevišti, v televizi a ve filmu. Za každého má mluvit jeho práce. Proč zrovna my herci máme být výjimka?"

Foto: ČTK, Karel Šanda

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ