Zemřel architekt Karel Hubáček, autor vysílače na Ještědu

Relax
25. 11. 2011 10:26
Architekt Karel Hubáček zemřel ve věku 87 let.
Architekt Karel Hubáček zemřel ve věku 87 let.

Ve věku 87 let zemřel významný český architekt, autor hotelu s vysílačem na Ještědu Karel Hubáček. On-line deníku TÝDEN.CZ to dnes sdělila Markéta Pražanová z České komory architektů.

Stavba na Ještědu získala pro svou eleganci a praktické využití moderních technologií v roce 1969 prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. "Karel byl jednou z nejvýraznějších osobností české architektury. Byl architektem světového významu a velmi laskavým člověkem," řekl Hubáčkův dlouholetý přítel a kolega Miroslav Masák.

Hubáček se narodil 23. února 1924. Jako autor je podepsán pod řadou staveb, jeho nejúspěšnějším a nejznámějším dílem je ale zmiňovaný televizní vysílač a horský hotel Ještěd. 
Stavba realizovaná v letech 1966 až 1973 má tvar rotačního hyperboloidu a přirozeně navazuje na tvar hory Ještěd. Vedle ocenění od Mezinárodní unie architektů se honosí i titulem nejvýznamnější česká stavba 20. století, který jí udělili tuzemští odborníci v anketě uspořádané v roce 2000. Sám Hubáček, který zemřel ve středu, se v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury minulého století umístil na čtvrtém místě, do elitní desítky se přitom dostal jako jediný žijící architekt.

Poslední rozloučení s ikonou české moderní architektury se bude konat v pátek 2. prosince od 14 hodin v libereckém krematoriu.

Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Soutěž o Aku vrtací šroubovák od Parkside

Relax
30. 6. 2025
Tisíce trsů vzácného lnu chlupatého kvetou v těchto dnech v přírodní rezervaci Liščí vrch, 23. června 2025, Sedlec, Břeclavsko.

Liščí vrch u Mikulova se zbarvil do modra, kvete len chlupatý

Relax
23. 6. 2025

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na Mystic Sk8 Cup

Relax
23. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ