Zemřel přední český dirigent Jiří Stárek

Relax
25. 9. 2011 14:11
bez popisku 364468
bez popisku 364468

Ve věku 88 let náhle zemřel přední český dirigent a hudební pedagog Jiří Stárek, který patřil mezi žáky Karla Ančerla a Václava Talicha. Spolupracoval s řadou renomovaných orchestrů v zahraničí i v tuzemsku.

"Je to obrovská ztráta... Bude to velice hořká zpráva pro celý orchestr," uvedl Šimon Kaňka, ředitel Karlovarského symfonického orchestru, kde Stárek v posledních letech působil jako čestný šéfdirigent. Stárkův skon byl podle něj náhlý. V pátek 30. září měl dirigovat Dvořákův koncert pro violoncello. Měl to být závěrečný koncert festivalu Dvořákův karlovarský podzim, dodal ředitel orchestru.

Stárek se narodil 13. července 1923. V roce 1952 absolvoval obor dirigování na Akademii múzických umění. V letech 1952 až 1953 dirigoval plzeňský rozhlasový orchestr a dalších 15 let Symfonický orchestr Československého rozhlasu. Od roku 1964 byl jeho šéfdirigentem. Byl rovněž vedoucím komorního souboru Collegium musicum Pragense.

V roce 1968 emigroval. Poté mimo jiné spolupracoval s různými německými a britskými rozhlasovými orchestry a dalšími hudebními tělesy. Pracoval rovněž v USA a v Norsku, jehož král Olaf mu v 80. letech minulého století dal za úkol vždy dva měsíce na jaře a na podzim pomáhat při vzdělávání všech významných norských orchestrů. Vyučoval i v Německu, kde byl 11 let děkanem Vysoké hudební školy ve Frankfurtu nad Mohanem.

Po pádu komunismu pracoval Stárek opět v Česku. V letech 1996 až 1997 byl šéfdirigentem Státní opery Praha. Na této scéně mimo jiné nastudoval operní a baletní představení Janáčkovy Její pastorkyně, Wagnerova Lohengrina a Čajkovského Evžena Oněgina. Od roku 2003 byl šéfdirigentem Karlovarského symfonického orchestru, později s tímto tělesem spolupracoval jako čestný šéfdirigent.

V roce 1997 obdržel za svoji práci Cenu České hudební rady za rok 1996. V dubnu 2008 mu tehdejší ministr kultury Václav Jehlička předal medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ