Českým luxusním <span>butikům se krize</span> zatím vyhýbá

Relax
24. 3. 2009 17:36
Pařížská ulice v Praze nabízí luxusní zboží.
Pařížská ulice v Praze nabízí luxusní zboží.

Firma Louis Vuitton hlásí z prodeje stabilní příjmy.Luxusní značky navzdory ekonomické krizi otevírají nové obchody. Na začátku března otevřela v Praze svůj butik italská značka Bottega Veneta, nyní se do české metropole chystá Givenchy, byť vlastní prodejnu mít zatím nebude.

Firmy jako Versace či Louis Vuitton hlásí z prodeje stabilní příjmy. Většina z nich jen vzhledem ke kurzu koruny zaznamenala lehčí úbytek movité zahraniční klientely.

Módní značka Givenchy se na český trh dostává prostřednictvím společnosti Carollinum, jež bude provozovatelem nového módního domu Simple. Plány na jeho vybudování byly dlouhodobé, zdůvodnil ČTK, proč společnost přichází na trh s novým obchodem zrovna v tuto dobu, kreativní ředitel Simple Concept Store Lukáš Loskot. "Úplně původní idea vycházela z absence prestižních, luxusních francouzských značek ze světa módy, ale i vůní, parfémů a bytových doplňků," vysvětlil Loskot. Odhadovat, jak si Simple Concept Store povede v době krize, však nechtěl.

Tržby jsou stabilní

Zákazníci mají o drahé zboží stále zájem.Pokles zájmu o své zboží na českém trhu nezaznamenala módní značka Hermes. PR manažerka společnosti Ivana Rudičová uvedla, že její tržby jsou nejen stabilní, ale že dokonce mírně stouply. "Od listopadu zaznamenáváme nárůst tržeb navzdory krizi. Asi se v praxi ověřuje pravidlo, že lidé vybírají pečlivě, do čeho investují peníze," řekla Rudičová. Podle ní si zákazníci kupují především dražší zboží, což jsou v případě Hermesu hlavně kabelky. "Vysvětlujeme si to jako zúročení peněz nebo investic, protože stoupl i prodej šperků," dodala. Podobně je na tom podle ní prodej šátků, asi nejznámějšího artiklu značky.

Cena kabelky Hermes začíná na 120 000 korun. Loni v prosinci však dražitelé na portálu e-bay.com jednu takovou, zdobenou diamanty, vyhnali až na částku 90 000 dolarů (asi 1,7 milionu korun). Nejznámějšími kabelkami jsou Kelly, vytvořená v roce 1956 na počest monacké kněžny Grace Kellyové, a Birkin neboli birkinka, nesoucí jméno britské herečky Jane Birkinové. Kabelka často přechází z matky na dceru. Každá je uměleckým dílem, jsou ručně dělané a každý, kdo o ni stojí, se musí zapsat na konec dlouhého pořadníku.

Roli hraje kvalita

Luxusní značky navzdory ekonomické krizi otevírají nové obchody.Tradice a kvalita takovýchto skvostů jsou podle Rudičové devizou pro téměř bezrizikovou investici. "Funguje to úplně stejně jako uložení peněz do šperků nebo do obrazů, s tím rozdílem, že dámy vykročí s kabelkou přes ruku, s obrazem se chodí těžko," řekla Rudičová. Doplnila, že s těmito kabelkami se dá dobře obchodovat v aukcích.
Podle PR manažerky společnosti Louis Vuitton Martiny Lewis hraje roli hlavně kvalita. "Když je značka nadčasová a vysoce kvalitní, může se to brát i jako forma investice," říká. Obchodovat se prý dá ale spíš jen se speciálními a limitovanými edicemi. "Není to pravidlo, musí to být opravdu něco výjimečného."

Nad vodou drží luxusní butiky především česká klientela, shodují se všichni dotázaní manažeři. Uložit peníze do drahých modelů a exkluzivních kousků se zdá být výhodné. Zvlášť v případě, kdy se jejich cena, stejně jako v případě umění, s přibývajícími lety zvyšuje. Platí to zejména u jednoduchých modelů s nadčasovým designem vytvořených z kvalitních materiálů. Cenu pak zvyšuje i řemeslné ruční provedení.

Tento trend nesledují prodejci pouze u značek Hermes či Louis Vuitton, i Versace nebo Bottega Veneta zdůvodňují stabilitu svých tržeb především tím, že se zvedl odbyt těch nejexkluzivnějších modelů.

Foto: Tomáš Nosil, Petra Mášová

Autor: ČTK

Další čtení

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Soutěž o svíticí létající talíř od Albi

Relax
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ