<span>Houdová</span>: Dítě je součástí života, ne překážkou

Relax
15. 12. 2008 13:22
Helena Houdová ve společnosti dětí.
Helena Houdová ve společnosti dětí.

Helena HoudováModelka a Miss ČR 1999 Helena Houdová se kromě výchovy svého tříměsíčního syna Dariena intenzivně věnuje své nadaci Slunečnice, kterou založila v roce 2000. "Už na gymnáziu jsem se učila znakovou řeč, věděla jsem, že se budu charitě jednou věnovat, vlastně i proto jsem se přihlásila do Miss, abych využila popularitu," prozradila modelka žijící převážně v Americe.

Na tiskové konferenci, kterou dnes uspořádala modelka Helena Houdová, byly představeny nové projekty její nadace Slunečnice. Do letošního roku podporovala Slunečnice v České republice letní dětské integrační tábory pro děti z dětských domovů a projekty zaměřené na vzdělávání a sociální integraci dětí s postižením. Její princip fungoval převážně na dobrovolnické fázi. Nyní její nadace rozšiřuje činnost a nově vyhledává kvalitní projekty na podporu znevýhodněných dětí, aby jej mohla následně podporovat, a tak se výrazně podílet na zlepšení situace v této oblasti v České republice.

Poté, co v roce 2004 odešla Helena Houdová do USA, zde založila nadaci Sunflower Children. Tato nadace pečuje o znevýhodněné děti po celém světě, od svého vzniku podporuje dvaadvacet úspěšných projektů v šestnácti zemích světa.

Po skončení tiskové konference poskytla modelka, jež se nedávno tajně provdala v Americe za otce svého syna, filmového producenta a filantropa Omara Amanta, krátký rozhovor.

Slunečnici jste založila v roce 2000, když vám bylo dvacet. Co vás k tomu tehdy vedlo?
Víte, nikdy mne nenapadlo, že bych se charitativní práci nevěnovala. Od šestnácti let pracuji se znevýhodněnými dětmi, už na gymnáziu jsem se učila znakovou řeč a obecně jsem inklinovala k práci s dětmi. Poté, co jsem se stala miss, jsem jen využila popularity k založení nadace. Vlastně proto jsem se do Miss přihlásila.

Helena s dětmi z dětského domova.Po odchodu do Ameriky jste se rozhodla pokračovat s nadačním fondem i v USA a založila jste americkou verzi Slunečnice - Sunflower Children, proč jste se tak rozhodla?
Viděla jsem zde široké možnosti, v USA je tradice charitativní práce velice stará a široká. Je naprosto běžné dobrovolně pomáhat potřebným, věnovat jim svůj čas a peníze. Využila jsem tedy tohoto příznivého prostředí a výjimečných lidí.

Proč jste se vrátili se Slunečnicí do Čech?
Myslím, že jsme během těch čtyř let působení v Americe prožili hodně zkušeností a věřím, že tyto zkušenosti s prací dobrovolníků a způsobem vyhledávání projektů se dají úspěšně realizovat i v České republice. I tady se navíc situace v oblasti charity a přístupu lidí k ní od dob, kdy jsem se Slunečnicí začínala, hodně změnila.

Jak se vám daří skloubit mateřství s náročnou prací prezidentky vašeho fondu?
Mám skvělého syna, asi věděl, do čeho jde, a podporu celé rodiny. Snažím se, aby byl syn součástí mého aktivního života. Od matek v těžkých životních podmínkách, které jsem potkala na svých cestách, jsem pochopila, že mít dítě je součástí života, ne překážkou nebo jeho zastavením.

Foto: profimedia.cz, ČTK

Autor: - lu -

Další čtení

Tisíce trsů vzácného lnu chlupatého kvetou v těchto dnech v přírodní rezervaci Liščí vrch, 23. června 2025, Sedlec, Břeclavsko.

Liščí vrch u Mikulova se zbarvil do modra, kvete len chlupatý

Relax
23. 6. 2025

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na Mystic Sk8 Cup

Relax
23. 6. 2025
ilustrační foto

Zaléváte zahradu každý den? Možná to děláte špatně

Relax
19. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ