Petr Lešek: Jak funguje sponzoring australského fotbalu

Relax
2. 4. 2014 14:08
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V každém vydání MarketingSalesMedia najdete inspirativní postřehy od českých manažerů, pracujících v zahraničí. V aktuálním vydání píše Petr Lešek z Austrálie o tamní verzi fotbalu. Do Melbourne se přestěhoval po sedmi letech v pražské Ogilvy Group.

Vždycky jsem si myslel, že sportem číslo jedna je v Austrálii rugby. K mému překvapení však především v jižní části Austrálie kraluje úplně jiný sport.

Onou jedničkou je Aussie rules football se svou nejvyšší soutěží Australian Football League (AFL). S nadsázkou řečeno se jedná o kombinaci hned několika disciplín. Tento dynamický a rychlý sport totiž obsahuje prvky rugby, sprintu, házené, boxu, basketbalu a také třeba fotbalu. Nikdo tady nenazve tento sport jinak než "footy". Hráči si mohou šišku, podobnou té ragbyové, přihrávat nohama i rukama, mohou se srážet podobně jako v hokeji a driblovat jako při basketbalu - a to vše se odehrává na obrovském hřišti připomínající svým tvarem právě míč na footy.

Návštěvnost na zápasech AFL je pro českého fanouška sportu dech beroucí. Průměrná návštěva AFL se v loňské sezoně pohybovala kolem 33 000 fanoušků na zápas, což z AFL činí třetí nejnavštěvovanější soutěží na světě (hned po americké NFL a německé Bundeslize). Některé zápasy pak sleduje přes 90 000 fanoušků. Grand Final 2013 se dokonce odehrálo před více než 100 000 diváky, což byla největší návštěva na sportovní akci v loňském roce celosvětově.

Sponzoři začínají od "výhonků"

Zájem o AFL je vážně neuvěřitelný. Například melbournský klub Collingwood měl tři měsíce před začátkem sezony prodáno více než 60 000 permanentek - a to se nejedná o žádnou výjimku. Takové číslo je o to víc ohromující, když si představíme, že z celkem osmnácti klubů AFL je z nich jenom tady v Melbourne osm - a ti všichni se perou o přízeň fanoušků. Navíc město nabízí celou řadu dalších sportovních a kulturních aktivit, které schopně alternují footy podívané. Takže soupeřů na jednoho fanouška připadá opravdu hodně.

Co však AFL výrazně zvýhodňuje, není jen dlouhodobá podpora sponzorů, ale také fakt, že partneři neinvestují své prostředky pouze do nejvyšší soutěže, ale spoluvytvářejí takzvané "grassroots" programy. Ty se intenzivně věnují zlepšování podmínek na těch nejnižších úrovních footy. Například Toyota skrze své lokální dealery podporuje footy kluby i v nejzapadlejších městech Austrálie. Finance pak putují přímo na nejpotřebnější aktivity od zatravnění hřiště, školení trenérů a rozhodčích až po nákup nových dresů pro juniorské týmy apod. Takto si vlastně sponzoři formují skvělé prostředí pro další růst sportu, se kterým se rozhodli spojit svoji značku. Je to samozřejmě běh na dlouhou trať, ale podle vzoru AFL se očividně vyplácí.

Autor: Petr LešekFoto: archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ