Na trhu slevových portálů je živo. Jednotliví hráči se předhánějí v tom, kdo dělá větší obraty a kdo má větší podíl trhu. Podle šéfa Pepa.cz Petra Sýkory však někteří z nich nemluví pravdu.
Podle Skrz.cz činil celkový obrat slevových portálů v minulém roce 3,5 miliardy korun. Je to podle vás reálné?
Bohužel není. Pravda je, že se ta čísla falšují. Nechci si podřezávat větev na trhu, kde působíme, ale situace je taková, že když se v roce 2011 komentoval trh jako celek, tak už tehdy se ta čísla fixlovala. A když to uděláte v jednom roce, tak vás to nutí falšovat i v těch dalších, protože kdybyste ukázali reálná čísla, tak by to v porovnání s předchozím rokem vypadalo jako pokles. Už od začátku to tak dělá Skrz.cz, který je jakýmsi "moderátorem" komentujícím trh. Je otázka, co všechno počítá, protože na něm neinzerují jen slevové portály, ale také e-shopy jako Mall.cz. Dalším faktorem je, že reportovací platformy jako Skrz nebo Heureka zahrnují do celkového obratu také nezaplacené objednávky.
A jaká jsou tedy ta reálná čísla?
Za ty roky, co na trhu působím, to mám docela v oku. Ale hlavně se řídíme čísly, která se nám podařilo vytáhnout z konkurenční platformy Skrz.cz Paylo. Podle nás je velikost trhu kolem 2,75 miliardy. Vycházeli jsme z toho, že Paylo nám reportovalo 1,55 miliardy za všechny severy bez Slevomatu, který zveřejnil svůj obrat ve výši 1,2 miliardy.
Podle Davida Bešky ze Skrz.cz se obrat odhaduje podle největších hráčů, což také může čísla zkreslovat.
Je to stejné jako s už zmíněnou Heurekou. V Česku je sice víc než 35 tisíc e-shopů, ale řekněme, že prvních sto dělá 95 % trhu. A v naší branži to funguje obdobně. Skrz přináší slevovým portálům levný traffic, který je vysoce konverzní, takže by jednotlivé servery byly samy proti sobě, kdyby nebyly jeho součástí.
V letošním MSM č. 18 vyšel článek srovnávající slevové servery, v rámci něhož jsem oslovil největší hráče. O pozici dvojky na trhu se s naprosto totožným obratem 300 milionů korun a 10% podílem na trhu přihlásily hned tři portály - vy, Vykupto.cz a Hyperslevy.cz. Tak jak to tedy je?
Dvojka jsme podle reálných čísel my. Jestliže Skrz celý trh násobí konstantou 1,2, tak Hyperslevy si to násobí 2,5 krát. To všichni ví a na to člověk nemusí být žádný znalec trhu nebo matematik. Stačí se podívat na jejich homepage na nejprodávanější nabídky, a vynásobit si počet prodaných voucherů jejich cenou. Jestliže jejich top 10 nabídek udělá v součtu obrat 10 milionů a na jiném serveru je to 40 milionů, tak je jasné, že nemůžou mít stejný obrat. To je ten problém reportování, které nevychází z žádné výroční zprávy či účetního výkazu, ale jen z toho, co ten který portál řekne. Musíte brát v potaz také to, že Skrz a Slevomat mají společného vlastníka, takže si ta data mohou ohýbat podle toho, jak to vyhovuje právě Slevomatu. Je tam trošku střet zájmů - když trh komentuje někdo, kdo zároveň provozuje největší slevový server.
Celý rozhovor, ve kterém Petr Sýkora vysvětluje proč si myslí, že Slevomat nemluví pravdu o svém růstu, nebo jaké další konflikty probíhají mezi slevovými agregátory, si můžete přečíst v aktuálním vydání MSM 27-28.