Radim Svoboda: Jak správně uberizovat a nestifikovat

Relax
1. 12. 2014 11:49
Radim Svoboda.
Radim Svoboda.

Je to tady. Čeština může být pod obrovským tlakem velkých jazyků, ale ani angličtina to nemá jednoduché, píše Radim Svoboda z agentury Leo Burnett Chicago v posledním sloupku pro MSM. 

Ačkoliv dnes v angličtině zaslechnete spoustu slov z celých koutů světa, není to ani čínština, ani španělština, která ji dělá vrásky. Místo cizích jazyků totiž americkou angličtinu momentálně trápí komerční značky.

Revoluce v taxislužbě, kterou v Americe začal Uber, nebyla rozhodně první svého druhu. Sdílení věcí a služeb počínaje postelí, přes kolo či dům, už tu bylo několik let nazpátek. Co však nikdo nepředpokládal, že s obrovským množstvím veřejné diskuse o zrovna této službě a s právními záležitostmi s ní spojené, se pojem "uberovat" nebo spíše "uberizovat" vkrade do jazyka tak silně, že ho dnes uslyšíte i v konverzacích, které nemají s dopravou vůbec nic společného. Cokoliv co dnes potřebuje revoluci, cokoliv zaspalo dobu, cokoliv je potřeba zpřístupnit všem a taky cokoliv neprobádaného, co se dá dobře zpeněžit, se dnes v Americe uberizuje.

Ale tento fenomén se nezastavil u Uberu. Ještě zajímavěji dopadlo odvětví, které je vlastně úplně nové. Termín "internet of things" se do povědomí veřejnosti dostal vlastně až letos na veletrhu CES v Las Vegas. Nazývá se jím trend připojování všeho připojitelného k internetu a nastartovala ho zcela nevinně společnost, která dnes má s Uberem dokonce společného vlastníka. Nevinné termostaty, které stejně jako Uber proklíná nejedna firma, a kvůli kterým se s jejich výrobcem také nejedna firma i soudí, daly vzniknout termínu, ze kterého mnohým profesionálům vstávají vlasy hrůzou na hlavě - nestifikace.

Nest, která dnes už dávno nevyrábí jen termostaty, a která koupila Google, v Americe dala zrodit pojmu nestikovat, který můžete použít na všechno, co je potřeba připojit k internetu, nebo to dokonce přes internet ovládat. Nestifikují se dnes ledničky, a dokonce i auta. A pokud děláte v oboru spotřební elektroniky, a váš výrobek ještě není nestifikován, jako byste nebyli. Internet všech věcí dává vzniknout nejen novému termínu, hýbe samozřejmě i celým průmyslem, a to nejen průmyslem spotřební elektroniky. Procesor s WiFi či LAN připojením už dnes v pračce, myčce, nebo televizi vůbec nikoho nepřekvapí. Ale co takhle nestifikovat auto? A vaši peněženku?

Pokud zrovna nemůžete uberizovat vaši nejnovější myšlenku, rozhodně byste měli zvážit nestifikovat nějaký produkt. Jenom nezačínejte od procesoru, mohlo by se vám totiž stát, že vaše nestifikace bude postrádat smysl. A takových příkladů už tu máme mnoho.

Autor: Radim SvobodaFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ