<span>Rekordní cena</span> za vejce

Relax
4. 10. 2007 18:10
Peter Carl Fabergé
Peter Carl Fabergé

Peter Carl FabergéVejce může stát i 358 milionů korun. Alespoň to od proslulého klenotníka Petera Carla Fabergého. Doposud nezdokumentované "vajíčko" zdobené hodinami a pohyblivou figurkou kohoutka bude nabídnuto v listopadu ke koupi v londýnské aukční síni Christie's.

Očekává se, že jeho vyvolávací cena by se mohla pohybovat kolem rekordních devíti milionů liber (tedy zmiňovaných zhruba 358 milionů korun). Průsvitné růžové vajíčko, zhotovené v roce 1902 pro londýnskou bankéřskou rodinu Rothschildů, nebylo doposud na veřejnosti k vidění a nebylo ani veřejně zdokumentováno.

Jedno z vajec slavného FabergéhoFabergého vejce se stala symbolem bohatství a luxusu. Tato umná dílka se jen zřídkakdy dostanou na volný trh. "V uplynulých deseti až patnácti letech se v aukci dražila jen dvě nebo tři. Ale nalézt takové, které se nikdy neobjevilo na veřejnosti, to je absolutně výjimečné," konstatoval ředitel aukčního domu Christie's Anthony Philips. "Jsou jen dvě další známá Fabergého vajíčka, v nichž jsou také hodiny a pohyblivá figurka. Když hodiny odbijí, kohoutek se vynoří, zatřepetá křidélky a zakokrhá," dodal.

Kořeny historie Fabergého klenotnických vajíček sahají hluboko do minulosti. Jejich vznik souvisí s tradicí ruské pravoslavné církve - zdobením vajíček na Velikonoce, kdy se jimi Rusové navzájem obdarovávají a vyměňují si tři polibky.

Když se Fabergé stal v roce 1885 dvorním klenotníkem Alexandra III., car mu dal ještě týž rok za úkol vytvořit k Velikonocům neobyčejné vajíčko pro carevnu. Klenotník úkol splnil s fantazií: uvnitř zlatého emailovaného vajíčka seděla na vejcích maličká slepička. Dárek carskou choť Marii Fjodorovnu tak nadchl, že od té doby dostávali členové carské rodiny podobné klenoty o velikonočních svátcích každoročně až do roku 1916.

K nejcennějším ve sbírce patří Korunovační vejce, které daroval Mikuláš II. v roce 1879 své manželce Alexandře. Fabergé ukryl do jeho nitra miniaturu kočáru užitého při korunovaci. Klenotník na něm pracoval patnáct měsíců a při jeho zdobení se inspiroval carským korunovačním pláštěm. Neustále se také chodil dívat na kočár, aby miniatura byla věrná. Kola vozu jsou z platiny, okna z horského křišťálu a dveře lze otvírat.

Fabergé vytvořil na pět desítek takových pokladů zdobených miniaturními portréty nebo tajících dovednou skrýš pro malé květiny, slepičky, slony či kočáry z drahokamů, slonoviny a perleti.

V dubnu 2002 bylo v newyorské aukční síni Christie's vydraženo za rekordní cenu v přepočtu téměř 263 milionů korun Fabergého Zimní vejce. Je z jemně vybroušeného průsvitného křišťálu a zevnitř ho zdobí rytina napodobující ledové krystaly. Také zvnějšku je zdobí rytina a motivy z platiny a růžových diamantů. Vajíčko je usazeno na oddělitelném křišťálovém podstavci. Uvnitř čeká překvapení - koš něžných jarních květin, z nichž každá je vyřezána z jediného kusu bílého křemene, se stonkem a tyčinkami ze zlatého drátku, jadeitovými lístky a zelenými středy z almandinových granátů.

Peter Carl Fabergé (1846-1920)

Vlastním jménem Carl Gustavovich Fabergé, nejslavnější petrohradský zlatník. V rozmezí let 1885 až 1918 vyrobil pro poslední dva cary Alexandra III. a Mikuláše II. zlatá velikonoční vejce zdobená drahokamy a perlami. Vejce se dají otevřít, jsou v nich cenné miniatury, například kočárů, vlaků či lodí. Patří k nejvzácnějším pokladům z doby carského Ruska. Cena dosahuje milionů korun. Jejich sbírka je k vidění v petrohradské Ermitáži.  

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ