Francouzský prezident u příležitosti Mezinárodního dne Alzheimerovy nemoci 21. září vyslovil podporu zřízení speciálního výzkumného centra na podporu výzkumu této závažné nemoci, kterou lze stručně charakterizovat jako senilní demenci.
„Bez správné diagnózy, bez rychlého léčení pacienta, není možné zastavit postup nemoci," sdělil Sarkozy. „Plán Alzheimer" se má začít uskutečňovat od ledna 2008. Demenci respektive Alzheimerovu chorobu prozatím nelze vyléčit, je ale možné ji léčit. Průběh choroby lze včasnou terapií do jisté míry pozastavit, nikoliv ovšem zvrátit. Proto je nutné diagnostikovat chorobu včas.
U nás se této problematice věnuje Česká alzheimerovská společnost, která vznikla v roce 1997. Od roku 2001 se u nás 21. září slaví jako Pomerančový den, během něhož ČAS upozorňuje na problematiku Alzheimerovy choroby.
Alois Alzheimer (14. 6. 1864 v bavorském Marktbreitu -19. 12. 1915 ve Vratislavi)
Německý neurolog a psychiatr. Pojem „Alzheimerova choroba" má počátky v případu 51leté pacientky Augusty D. Na setkání společnosti jihoněmeckých psychiatrů v Tübingenu 3. listopadu 1906 popsal všeobecný úpadek mentálních funkcí provázený zvláštními změnami v mozkové kůře u této pacientky. 25. listopadu 1901 ji přivedli na vyšetření do Městského ústavu pro mentálně postižené ve Frankfurtu nad Mohanem. Úpadek jejích mentálních funkcí - demence - byl provázen sníženou schopností poznávat a uvědomovat si sebe i své okolí. Trpěla celkovým snížením psychosociálních funkcí, poruchami řeči, agresivním chováním, měla sluchové halucinace a bludy. Později, na návrh Emila Kraepelina, bylo předstařecké demenci dáno označení „Alzheimerova choroba". Přestože dnes vnímáme tuto nemoc jako stařecké onemocnění, Alzheimer upozorňoval, že senilní demence může postihnout i mladého člověka.