Sbírá podpisy kosmonautů. Pět "náměsíčníků" sám potkal
21.06.2010 12:30
Devětačtyřicetiletý Milan Halousek z Pardubic sbírá podpisy od 16 let. Začínal s herci a výtvarníky, pak se ve sbírce objevili i kosmonauti a u těch také zůstal. Z přibližně 530 lidí, kteří byli v kosmu, mu chybí asi stovka.
"V republice je nás tak 20 sběratelů, co se zabývá kosmonautikou víc," odhaduje Halousek. První podpisy získával sběratel poštou. NASA měla vyčleněné peníze pro fanoušky a posílala velké barevné fotografie mužů z vesmíru. Po otevření hranic se už mohl Milan Halousek setkat s kosmonauty osobně. Z 12 lidí, kteří vstoupili na Měsíc, se potkal z pěti z nich.
Houstone, máme problém
Za některými nemusel sběratel ani jezdit do zahraničí, slavní astronauti zavítali do Prahy, a dokonce i do Pardubic, kde se fanoušci mohli potkat s velitelem Apolla 13 Jimem Lovellem. Posádka mimo jiné proslavila let větou "Houstone, máme problém". V americkém filmu Lovella ztvárnil Tom Hanks.
"Milou vzpomínku mám na Charlese Duka z Apolla 13. V Praze byla tisková konference. Když jsem vstoupil do místnosti, nikdo tam nebyl, akorát si tam nějaký muž naléval kávu a nabídl mi taky. Když se otočil, zjistil jsem, že je to Duke. Měsíčňan mě obsluhoval kávou," vzpomínal s úsměvem Halousek.
Vstřícný a velmi dobrý vypravěč je například Alexej Leonov, první muž, který vstoupil do kosmu, dodává Halousek. O letech do vesmíru má sběratel velmi podrobné znalosti. Hodně posádek dokáže vyjmenovat zpaměti. Kdysi si je zkoušel všechny napsat na papír a bez zastavení vyjmenoval 250 kosmonautů.
NASA rozdávala strojové autogramy
Největší cenu samozřejmě pro něj mají podpisy s věnováním a nejlépe při osobním setkání. V minulosti však NASA dostávala žádosti o autogramy po stovkách, proto originály nahrazovala strojovými podpisy, což lze při troše cviku rozeznat. I takových je mezi sběrateli mnoho, sběratelskou hodnotu ale nemají.
"Na začátku a na konci tahu je tečka. Souřadnicový zapisovač fotku přichytí na desku, najede a začne pomalinku malovat, čára podpisu je malinko roztřepená. NASA to později přiznala a mezi Američany je podpis brán jako originál," vysvětluje Halousek.
Původně koníček dnes sběratele také živí. Pracuje pro Českou kosmickou kancelář v Praze, která lety do vesmíru popularizuje a například zajišťuje studentům pobyty ve výcvikových střediscích. Kdyby měl však Milan Halousek tu příležitost, sám by se asi do vesmíru nevydal.
"Asi bych si netroufl. Rád bych se před startem podíval do raketoplánu, v trenažéru už jsem byl. A ani nemám 20 milionů dolarů," konstatuje sběratel.
ČTĚTE TAKÉ: Michal David slavil ve velkém. Mejdan roku se protáhl
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.