Výsledky nelžou. To je slogan nové kampaně soutěže efektivní reklamy Effie na Novém Zélandě. Pořadatelé tu prověřili několik kreativních ředitelů tamních prestižních agentur detektorem lži. Někteří neprošli.
Agentury často svoje kampaně a jejich výsledky přikrášlují, než je přihlásí do soutěží. Přesně na to se jich ptal odborník zvyklý pracovat s polygrafem, neboli detektorem lži. A na řadu dalších dost nepříjemných otázek. Třeba na to, jestli sami kreativci používají produkty, která tak vychvalují ve svých reklamách. Asi vás nepřekvapí, že řada z nich opravdu létá jinými aerolinkami a pije jiný alkohol. Vypovídali Steve Cochran z Colenso BBDO, Josh Moore z Y&R, Dave King z M&C Saatchi, Justin Mowday z DDB a další.
Celosvětová soutěž Effie se od ostatních reklamních soutěží liší svým důrazem na exaktní výsledky. Ty musí agentury často prokázat výzkumem. Vytváření kampaní bez výsledků a často jen pro kreativní soutěže (tzv. scam ad) je velký problém v reklamní branži. Takové práce těžko mohou soutěžit s klasickou reklamou, která sleduje obchodní výsledky. Může jít například o kampaně, které klient neschválil, nebo nebyly z nějakého důvodu nasazeny v médiích. Některé agentury začaly přijímat velmi ostrou politiku proti tomuto druhu "kreativní" práce. "Reklamy, které se nikdy neobjevily či neobjeví v médiích, jsou pro nás absolutně nepřijatelné. Ti, kdo je vytvářejí, nemohou počítat s kariérním postupem," uvedl Miles Young, globální šéf sítě agentur Ogilvy & Mather.