Vodochodský a Kasalová
Sněmovní výbor řeší možný střet zájmů mediálních radní
02.09.2014 13:49
Sněmovní volební výbor se zabývá případným střetem zájmů člena Rady Českého rozhlasu Ivana Vodochodského a členky Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jany Kasalové. Poslanci si oba chtějí pozvat na mimořádné zasedání volebního výboru, zároveň si nechají zpracovat právní analýzu.
Poslanec Martin Kolovratník upozornil na případný střet zájmů u Vodochodského. "Mám podezření, že tento pán porušuje zákon o Českém rozhlasu," uvedl poslanec. V rozporu s jeho členstvím v rozhlasové radě je podle Kolovratníka zejména působení pro soukromá média, především moderování pořadu na Frekvenci 1, která je konkurencí Českého rozhlasu. Vodochodský je podle Kolovratníka rovněž v zastupitelstvu Hradce Králové a kraje, což je podle něj také v rozporu se zákonem.
Podobné připomínky mají poslanci k člence RRTV Kasalové, zejména kvůli jejímu podnikání v médiích. Členové obou rad budou pozvání na příští zasedání volebního výboru, aby se k těmto informacím mohli vyjádřit.
Sněmovní volební výbor se rovněž zabýval způsobem odměňování generálního ředitele ČT Dvořáka. Předseda výboru Martin Komárek upozornil, že poslanci nechtějí hodnotit úroveň ČT, to jim prý nepřísluší. V debatě ale upozornil na výši Dvořákova platu. "Jestliže plat generálního ředitele ČT s odměnami výrazně převyšuje premiéra a plat ministra je proti němu naprosto žebrácký, je to otázka," upozornil Komárek s tím, že veřejnost to oprávněně sleduje. Předseda Rady ČT Dědič uvedl, že o výši platu lze debatovat, připomněl ale, že v poslední době se zásadně nezměnila. V diskusi zmínil situaci v Británii, kde je rozdíl platu šéfa BBC a tamního premiéra pětinásobný.
Volební výbor se tématu odměňování šéfa ČT začal věnovat na základě doručené stížnosti. Již v úvodu rozpravy ale formulaci této stížnosti odmítl a dále se jí nevěnoval.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.