V jedné vesnici na indonéském ostrově Sumatra objevili při sčítání obyvatel komisaři údajně 157letou ženu. Takový věk si alespoň přičítá čilá stařenka, která ovšem nemá žádné doklady, které by její tvrzení podpořily.
Sčítací komisaři si prý dovedou představit, že se paní Turinah mohla narodit v roce 1853, jak jim řekla v květnu při sčítání obyvatel. "Neexistují hodnověrné dokumenty, které by prokázaly její věk, ale na základě jejích prohlášení a vzhledem k tomu, že její adoptivní dceři je 108 let, je těžké o tom pochybovat," řekl zástupce sčítací komise Jhonny Sardjono.
Oficiálně je dosud za nejdéle žijící lidskou bytost považována Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela v roce 1997 ve věku 122 let. V současné době je za nejstaršího člověka na světě považována Francouzka Eugénie Blanchardová žijící na francouzských Antilách v Karibiku, které je 114 let.
Paní Turinah je podle úředníků stále velmi aktivní a obstarává si vše kolem domu, kde žije.
"Navzdory svému věku má skvělou paměť, dobře vidí a nemá problémy se sluchem. Hovoří téměř plynně holandsky," cituje agentura AFP sčítacího komisaře. Indonésie byla několik století nizozemskou kolonií až do druhé světové války, po níž získala nezávislost.
Sardjono řekl, že Turinah v roce 1965 spálila všechny svoje dokumenty, aby ji nikdo nemohl spojovat s komunisty, z nichž mnoho bylo zmasakrováno po obvinění, že podnítili v zemi státní převrat. Neobvykle vysokým věkem se sčítacím komisařům pochlubila i další Indonésanka, která tvrdí, že je jí 145 let.
Indonésie, která se rozkládá na 17 500 ostrovech, mobilizovala tisíce sčítacích agentů, často málo vyškolených, aby sečetli obyvatele na šesti tisících ostrovech, jež jsou obydleny. Žije na nich kolem 240 milionů obyvatel, čímž se indonéské souostroví stává čtvrtou nejlidnatější zemí na světě po Číně, Indii a USA.