Bývalá francouzská herečka Brigitte Bardotová se dnes rozzlobila na španělského krále Juana Carlose I., na kterého prasklo, že byl v Botswaně na lovu slonů. Známá ochránkyně zvířat řekla, že je "šokována a pohoršena". Zároveň monarchu označila za "ostudu Španělska", napsala agentura AFP.
Juan Carlos se už v neděli dostal pod ostrou palbu kritiky španělského tisku, když se ukázalo, že podstoupil operaci kyčelního kloubu kvůli zranění způsobenému během pobytu v Botswaně. Nejvýznamnější španělské deníky El País a El Mundo ho obvinily z nezodpovědnosti, že si dovolil cestovat za pochybnou kratochvílí v době vrcholící hospodářské krize v zemi.
"Je to sprosté, nechutné a nedůstojné člověka vašeho postavení. Nejste o nic lepší než pytláci, kteří kvůli zisku plení přírodu. Jste ostuda Španělska," napsala Bardotová ve veřejném dopise na stránkách nadace na ochranu zvířat.
Čtyřiasedmdesátiletý král si minulý týden zlomil krček v koupelně. Poté byl urychleně přepraven soukromým letadlem zpátky do vlasti. V madridské nemocnici pak podstoupil v sobotu operaci kyčelního kloubu.
"Doufám, že vám ten pád srovná myšlenky a že budete chránit biodiverzitu také jinak než na seminářích a shromážděních," dodala Bardotová.
Juan Carlos nastoupil na trůn a stal se hlavou státu krátce po smrti diktátora Franciska Franka v roce 1975.