Macháček má za sebou nejtěžší natáčení v životě

Relax
31. 10. 2017 15:00
Táňa Pauhofová jako Tomanova sestra Aurélia.
Táňa Pauhofová jako Tomanova sestra Aurélia.

Vypracovat se z veksláka k šéfovi zahraniční rozvědky chce nejen tvrdé lokty, ale také spoustu času. Jiří Macháček (51) to ovšem zvládl za pouhých 38 natáčecích dnů. Procházka růžovým sadem to ale nebyla.

Sedm let po Občanském průkazu a čtrnáct let po filmu Želary, který byl nominovaný na Oscara, dotočil Ondřej Trojan snímek z temné a málo zmapované doby tzv. třetí republiky, z let 1945 - 48, kdy se v boji o moc mezi demokraty a Moskvou řízenými komunisty formovalo Československo na dalších čtyřicet let. A to za významného přispění šedé "rudé" eminence, šéfa rozvědky, muže jménem Zdeněk Toman. Toho si nemohl zahrát nikdo jiný než Macháček.

Herec během nabitých 38 natáčecích dní prakticky neslezl z placu a podle vlastních slov má za sebou nejnáročnější natáčení své kariéry. V hlavní roli Zdeňka Tomana vyšplhá díky bezskrupulózní povaze dobového veksláka, valutovým kontaktům získaným za války v Londýně a po válce využívaným k hromadění prostředků na podporu KSČ, z pozice řadového úředníka až na post vedoucího zahraniční rozvědky, kterou systematicky čistí od nestraníků, aby se na konci sám stal jedním z prvních komunistů vězněných komunisty, ale také jedním z mála, kterému se z komunistického kriminálu podařilo utéct a dostat se za hranice dřív, než začaly padat hlavy.

Inspirováno skutečností

"Ve filmu hraje celá řada skutečných postav a příběh je lemován skutečnými událostmi. Bylo pro mne dost náročné popasovat se s nutností popisnosti některých scén, aby se divák ve vyprávění neutopil. Rozhodně to bylo náročnější a míň zábavné než vlastní práce s herci, kteří během natáčení odvedli vynikající a soustředěné výkony," shrnul Trojan své pocity z režijní práce na právě dokončeném filmu.

Kromě Macháčka se ve snímku objeví také Kateřina Winterová, Kristýna Boková, Marek Taclík, Táňa Pauhofová či Miroslav Táborský. Premiéra filmu, původně plánovaná na jaro, bude vzhledem k náročné postprodukci pravděpodobně posunuta na konec léta 2018.

Autor: - gab - Foto: Bara Lockefeer, Martin Špelda

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ