Moderní podobu dala Vánocům Coca-Cola.I u nás se obchody červenají a české značky si půjčují "jejího" Santa Clause. Už i výzkumy ale říkají, že to u nás nefunguje. A to je voda na mlýn pro Kofolu, které se i letos povedla hezky lokální on-line kampaň.
Vždycky máte na výběr. Můžete poslat globálně červené vánoční přání z webu vánoční kampaně Coca-Coly a vyhrát splněné přání. Nebo můžete poslat české přání z webu Kofoly na motivy Nebeského divadla. Kofola letos opět zvolila na Vánoce téma pohádek, tentokrát místo čerta najala andělského vypravěče. Ten na základě zadání rozehraje loutkohru na motivy čtyř tradičních pohádek. Každá pohádka, a tím i každé odeslané přání, je originální a osobní - přesně podle toho, co odesílatel na webu o sobě a příjemci vyplní.
Online vánoční aktivitu pro Kofolu navrhla a realizovala agentura TRIAD Advertising ve spolupráci s produkcí Playground13 a ilustrátorkou Danou Svobodovou, která tvoří pod jménem Myokard. Vánoční přání podpoří krátká televizní kampaň v ČR a v obou zemích on-line kampaně na Facebooku, Youtube a Google síti.
Kofla letos také již od listopadu má v televizi svůj spot s prasátkem - letos již po desáté. Uvidíme, zda to vše přebije invazi vánočních kamionů Coca-Coly po parkovištích obchodních řetězců, a kdo si nakonec zajistí místo na vánočních tabulích.
Nedávný průzkum agentury Millward Brown potvrdil, že vánoční marketingová komunikace u nás musí respektovat hluboce zakořeněné emoce. Napříč populací je Santa vnímán jako cizorodý prvek, který v hlavách Čechů nenavozuje autentické pojetí nejoblíbenějších svátků roku. Pokud by si respondenti sami mohli vybrat vizuální ztvárnění Vánoc ve veřejném prostoru, s naprostou převahou by preferovali zobrazení pracující s českými symboly a stejně tak by raději sáhli po výrobku designovaném v duchu českých Vánoc. "Pokud tento stav český marketér nerespektuje a použije v komunikaci Santu, dobrovolně se vzdaluje svým zákazníkům," říká Petr Vlasák z Creative Copywriters Club, který výzkum inicioval.