Kdo to letos přehnal s fanděním olympionikům na Facebooku

Relax
19. 2. 2014 19:16
Albert tento příspěvek na Facebooku již na žádost ČOV smazal.
Albert tento příspěvek na Facebooku již na žádost ČOV smazal.

Zákon o ochraně olympijské symboliky se k překvapení mnoha firem vztahuje i na jejich komunikaci na sociálních sítích. Už jsme vám ukázali, které e-shopy to letos nezvládly. Tady jsou značky, kterým hrozí zrušení facebookových stránek, pokud z nich nestáhnou svoji neoficiální olympijskou komunikaci.

Pokud nejste Jaromír Jágr, který v Soči vesele natáčí videa i přes zákaz MOV, pravidla spojená s pěti kruhy musí respektovat každý. Letos se na sociální síti Facebooku odvázala ve svých příspěvcích nejvíc značka Tiger Energy drink, dále pak síť obchodů Albert ČR a síť čerpacích stanic EuroOil. Nyní tedy názorně, co se vlastně nesmí.

Kromě Albertu tyto firmy i přes varování ze strany Českého olympijského výboru (ČOV) tyto příspěvky k dnešnímu dni nesmazali. Naopak EuroOil ještě přitvrdil. Hrozí jim, že Český olympijský výbor nechá jejich firemní stránku na Facebooku zrušit. "Máme přímou linku na Facebook. Zrušení stránky, která porušuje ochranu olympijskou symboliku, je tak opravdu rychlé. Firmy se snažíme varovat dopředu, aby nevhodný obsah stáhly. Pokud nereagují, nebo prohřešky opakují, okamžitě zasahujeme," vysvětluje Tomáš Houska z tiskového oddělení Českého olympijského výboru.

Albert tento příspěvek na Facebooku již na žádost ČOV smazal.ČOV se setkává i se zneužitím práv sportovcům, kterým všichni včetně firemních stránek rádi na Facebooku fandí. Dobře to bylo vidět pro olympiádě ve Vancouveru, kde se řada z firem snažila přiživit se a participovat na úspěších sportovců, čemuž letos chce ČOV zamezit. Ochrana olympijské symboliky se tak dotkla i sociálních sítí. Firmy se mylně domnívají, že slova jako jsou olympiáda, olympijský, ZOH 2014, Soči 2014 a všechna tomu podobná slovní může používat každý. Tato terminologie ale spadá pod ochranu ČOV a mezi tzv. olympijské symboliky, se kterými může firma nakládat pouze v případě, že k tomu má oprávnění. Participace a parazitování na fenoménu olympiády je pro letošní rok hlídaná víc než dříve.

Pokud jsou v příspěvcích na firemních stránkách jakkoli zmiňovány úspěchy českých sportovců, či obecně olympiáda, je třeba si dát dobrý pozor. Firmy, které nejsou partnery Českého olympijského týmu, mají daná jasná pravidla. "Firmám, které nejsou sponzoři olympijského týmu, bych doporučil se této tématice raději vyhnout. Komunikace na sociálních sítích přitvrdila oproti roku 2010, kdy se právě během olympijských her zviditelňovaly firmy a navyšovaly tak neoprávněně své zisky," potvrzuje Petr Andrýsek, majitel social media agentury SocialSharks. Jednou z legálních možností je přímo podpořit stránku na Facebooku Českého olympijského týmu, například jako firma můžete sdílet obsah z této stránky s komentářem.

Autor: Jan PateraFoto: ČOV

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ