K nejhodnotnějším výstupům na Marketing Festivalu patří tradičně případové studie z různých oblastí on-line marketingu. Jaké vychytávky vznikly v Česku a na Slovensku?
Společnost LMC (vlastník pracovních portálů Jobs.cz nebo Práce.cz) trápilo, že nemají žádný nástroj na vyhodnocování úspěšnosti obsahového marketingu, tedy různých článků, infografik, videí apod. "Žádný nástroj vám neříká, co máte s článkem udělat - jestli ho podporovat, nebo se mu nevěnovat. Navíc málo lidí, kteří se věnují tvorbě obsahu, rozumí metrikám např. v Google Analytics," uvedl Jakub Chour, který za firmu případovou studii prezentoval.
V agentuře proto spojili analytické nástroje všech využívaných kanálů (Google Adwords, Facebook, Twitter, Instagram), z nichž si vytáhli dvě nejdůležitější metriky - engagement (tedy zapojení, počet interakcí) a reach (dosah, neboli počet lidí, kterým se příspěvek zobrazil). Tyto dvě osy jednoduše spojili dohromady, čímž vznikly čtyři kvadranty. "Pokud má článek vysoký dosah a také vysoký engagement, jde o tzv. jednorožce, do kterého se vyplatí nadále investovat. Článek s vysokou interaktivitou, ale nízkým reachem je označován jako kůň a značí, že ho nepromujeme tolik, kolik by si zasloužil, apod.," naznačil vyhodnocování Chour.
Monitoring médií ve prospěch SEO
Martin Šimko z agentury RoberNemec.com návštěvníkům ukázal, jak lze propojit SEO s monitoringem médií. Pro klientskou firmu Abivia, která lidem pomáhá s oddlužením a insolvencí, potřebovali získat odkazy (linkbuilding), ale nejdřív chtěli zjistit, co takoví lidé řeší na webu řeší. "Nástroje na monitorování médií jako NewtonMedia ale stojí spoustu peněz, a tak jsme spojili tři nástroje, které jsou zdarma nebo stojí pár dolarů - jde o Google Alerts, Talkwalker a Mentions," prozradil Šimko.
Agentura definuje pro klienta klíčová slova, u kterých se chce zobrazovat na vysokých pozicích v organickém vyhledávání Googlu a následně je vyhledává v monitoringu. Nalezené zmínky vyhodnotí z hlediska relevance sám klient, a poté se může zapojit do komentářů pod články a radit diskutujícím. Po 19 měsících tímto způsobem vyhledali 16 tisíc zmínek, z nichž 603 bylo relevantních a na 474 Abivia reagovala. Výsledkem byl 157% meziroční nárůst návštěvnosti z organického vyhledávání.
Nechceme být manufaktura
Další případové studie se věnovaly automatizaci procesů. Ve slovenské agentuře ui42 vymysleli automatický systém na bidování (nastavování nabídek za proklik) na Heurece. "Pracujeme pro 25 e-shopů a nechceme být otrocká manufaktura, ale robotizovaná ,továrna' - automatizujeme co se dá a šetříme tak čas zaměstnanců a také peníze klienta," nechal se slyšet Pavol Adamčák z ui42.
Systém využívá naprogramovaných skriptů, jejichž hlavním úkolem je hlídat, aby prodeje jednotlivých produktů byly výdělečné i po odečtení nákladů na inzerci. "Cenu za proklik zjednodušeně zjistíte tak, že profit z produktu vydělíte počtem prokliků. Naše skripty nemají žádné omezení co se bidování týče - pokud se produkt dobře prodává, tak zkrátka biduje až do nebe," sdělil Adamčák. Díky automatizovanému sytému tak dosáhl jeden z jeho klientů, který prodává mobilní telefony, navýšení obratu z Heureky meziročně o 87 %. Fungovalo to i u e-shopu s pneumatikami, který zaznamenal v meziročním srovnání nárůst o 23 % z tohoto zdroje.
Radek Hulák ze Slevomatu zase ukázal, jak firma využívá zákaznická data ze svých databází pro PPC kampaně. Používá k tomu nástroj Custom parameters, který z databází "tahá" informace o zákaznících. Z nich pak Slevomat vytváří publika např. podle toho, jak často nakupují nebo kolik utrácejí. "To pak využíváme např. v dynamickém remarketingu. Hodně markeťáků používá jediné publikum, a to lidí, kteří navštívili web v posledních 30 dnech, což je nesmysl. My si je rozdělujeme podle dní a podle toho, kolikrát nakoupili. Kampaně cílené na známá publika pak mají 5-10 krát vyšší šanci na konverzi," dodal Hulák s tím, že pro tyto známé zákazníky (kterých je až 50 %) také nastavují vyšší nabídku za proklik, protože se jim vyplatí.
Více o tom, co se dělo na letošním Marketing Festivalu, si můžete přečíst v aktuálním vydání MSM 49/15.