Mobilní hra Pokémon Go spustila masové šílenství. Miliony lidí běhají po městech, aby si ulovili svého Pikachu. A využít toho budou moci (respektive už využívají) i značky.
Za první týden od představení si hru založenou na rozšířené realitě stáhly desítky milionů lidí, podle analytické firmy SimiliarWeb už má Pokémon Go více denních uživatelů, než globálně úspěšná seznamka Tinder a zřejmě překoná i Twitter. Není jisté, kolik aplikace firmy Niantic (kterou financují Nintento či mateřská společnost Googlu Aplhabet) vydělává, ale podle některých analytiků by mohla za rok získat při současném tempu až miliardu dolarů.
Reálné peníze zatím Nianticu přináší jen tzv. "PokéCoins", pomocí niž si mohou uživatelé kupovat doplňky přímo ve hře. Firma však připravuje koncept tzv. sponzorovaných lokací, pomocí kterých mohou obchodníci nalákat hráče do svých prodejen tím, že do ní umístí Pokémony. Niantic má zkušenosti ze své předchozí hry Ingress, jež byla také založena na rozšířené realitě. Tu využil např. Vodafone v Německu, kdy proměnil své pobočky v herní "portály", aby do nich přilákal více lidí.
Hra Pokémon Go má také vliv na prodeje elektroniky, českému Datartu vzrostl prodej power bank o 20 %. "Ještě výraznější nárůst očekáváme po oficiálním uvedení hry na český trh. V posledních dnech jsme zaznamenali také zvýšený zájem o mobilní telefony se spolehlivou GPS a větší kapacitou baterie," říká Iva Pavlousková, tisková mluvčí Datartu.
Na úspěchu aplikace se chce svézt také americký T-mobile, který svým zákazníkům nebude od 19. července účtovat data využitá pro Pokémon Go. Nabízí např. také kredit 15 dolarů na jízdy pomocí aplikace Lyft, aby se uživatelé rychleji dostali ke svým vysněným úlovkům. V USA se údajně také začali nabízet řidiči, kteří za taxu 20 dolarů na hodinu vozí lidi k místům, kde jsou Pokémoni "umístěni".