Ne, na Vánoce není lepší dávat než dostávat. Lepší je dostávat. Něco, co nás potěší. To je delší dobu filozofie britského obchodního domu Harvey Nichols, jehož vánoční kampaně jsou podobně očekávanou událostí jako třeba ty od Johna Lewise nebo Sainsbury's.
Letošek už není tak explicitně o tom, že bychom raději měli dělat radost sobě než druhým, spíš se snaží poradit, aby člověk výběr dárku nepodcenil. A vyhnul se tak křečovitým úsměvům od obdarovaných. Myšlenku shrnuje ve sloganu Avoid a giftface.
Základní podnět vzešel z výsledků výzkumu, které ukázaly, že 72 % Britů už někdy nahodilo "giftface", aby zamaskovalo rozpaky z nevhodných balíčků a 63 % z nich pak dokonce nějakou dobu darované věci nosilo či používalo, aby zanechalo zdání.
Nápad z dílny agentury adam&eve BBDO se poněkud podobá tomu, co vyrobila AMV BBDO pro obchod s elektronikou Currys PC World. V sérii několika spotů tu herec Jeff Goldblum navštěvuje domácnosti uprostřed rozbalování dárků a udílí cenné rady, jak předstírat opravdovou radost z příšerného dárku. Stačí si jen představit, že je to skutečně ten nový notebook nebo kávovar, který jste tak moc chtěli.
I tak ale pořád aktuální spoty Harvey Nichols korespondují z předchozí tvorbou. Před dvěma lety byla značka více sobecká, když v kampani Sorry, I spent it on myself nabádal lidi, aby raději peníze na dárky utráceli za sebe. Zákazníci tehdy kupovali pro blízké u Harvey Nichols kancelářské svorky nebo drátěnky na nádobí v dárkovém balení, aby si to "nějak odbyli" a mohli raději pořídit něco sobě. V nadsázce samozřejmě. Ale kampaň měla obrovský úspěch a znamenala tehdy pro obchodní dům nejvyšší prodeje v historii.
Za tou z roku 2013 i loňskou stála adam&eve BBDO. A minulý rok to bylo o něco blíž nápadu aktuálnímu - taková předzvěst myšlenky Avoid a giftface. Svým blízkým jste mohli poslat vánoční přání navržené na míru a otevřeně informující o tom, že aby tyto Vánoce byly opravdu magické, měli by vám pořídit právě tento pár lodiček v té a té velikosti či tamtu kabelku.