Z nástěnky s životopisem se za deset let stal "Facebook profesionálů", kde lidé sdílejí, sledují a diskutují většinou jen to, co souvisí s jejich prací. Pro mnoho lidí je to nezbytný nástroj při hledání talentů či prezentaci vlastních schopností. Jiní ho začínají aktivně užívat až ve chvíli, kdy nejsou se svým zaměstnáním spokojeni.
Americká společnost LinkedIn se od svého vzniku 5. května 2003 hodně změnila, původní poslání jí ale zůstalo. Jeden ze zakladatelů společnosti Allen Blue se přitom nebojí vzletných formulací v typickém americkém stylu. Podle něj je úkolem LinkedIn pomáhat každému, aby našel práci svých snů a dělal jí dobře. Brzy budeme žít ve světě, kde každý dělá jen to, co ho baví, nejen to, co dělat musí, říká Allen Blue.
S více jak 225 miliony členů, 3700 zaměstnanci a 325 miliony dolarů příjmů patří tato firma k nejúspěšnějším v Sillicon Valley. Ten největší úspěch je ale v tom, že se jí podařilo otevřít svět byznysu a vytvářet komunity a diskuze profesionálů napříč obory, které by jinak těžko vznikly. Na první pohled je LinkedIn sice jen nástěnka, na kterou připíchnete svůj životopis. Za chvíli zjistíte, že je to nástroj, bez kterého se neobejdete. Pokud dnes nemáte dost "spojení" na této síti "kravaťáků", může se stát, že nedosáhnete na práci, o kterou se ucházíte. Přednost dostane někdo jiný, kdo má více kontaktů a doporučení, která jsou vidět. Možná znáte víc důležitých lidí. Ale dokažte to. Ani životopis či pracovní pohovor o vás neprozradí tolik, jako vaše síť kontaktů.
LinkedIn je nyní k dispozici v 19 světových jazycích, čeština přibyla vloni a funguje tu zatím poněkud neohrabaně. I tak jsme ale zřejmě nejmenší zemí, kterou LinkedIn uznal za hodnou vlastní jazykové mutace. Většina uživatelů samozřejmě pochází z USA (víc než 77 milionů), druhou největší zemí je Indie (19 milionů), následuje Brazílie (12 milionů) a Velká Británie (11 milionů).
Dnešní začínající firmy by si mohly z LinkeInu vzít příklad. Rozhodně neměl ideální startovací podmínky. Jednak po prasknutí internetové bubliny nikdo moc nevěřil, že by se na podobném nápadu dalo vydělat. A navíc už tu spousta sociálních sítí bylo. Novinkou bylo ale to, jak se LinkedIn vymezil, když se místo na teenagery zaměřil na dospělé profesionály. Nešlo nám o to, abychom přišli s nějakou "cool" novinkou. Nehráli jsme si na Facebook, řekl další ze zakladatelů služby Konstantin Guericke. V zisku ho sice "laická" síť přátel dnes překonává víc jak trojnásobně, nicméně do budoucna je model LinkedIn velmi slibný. Ne náhodou byl první ze sociálních sítí, která vstoupila v květnu 2011 na burzu. Na rozdíl od Facebooku hodnota jejích akcií neustále roste.
Hlavní cíl, který si nová síť hned v počátku stanovila, bylo přesáhnout milion uživatelů. Do roku 2005 se zakladatelé příliš nestarali o obchodní model. Uživatelé se přidávali nejprve velmi pozvolna. První týden to bylo okolo 2500 lidí, první měsíc pak šest tisíc lidí. Už za dva roky měl ale LinkedIn 1,7 milionů "duší" a začal uvádět služby, na kterých dnes vydělává. První byly "LinkedIn Jobs", které spojovaly nabídku práce a systém doporučení. Pak přišly prémiové účty a nakonec i reklama. Většina příjmů dnes pochází z řešení, která slouží k hledání talentů, přičemž příjmy z prémiových účtů tvoří jen 20%. Zbytek tvoří různá marketingová řešení. LinkedIn po dobu své desetileté existence skoupil osm společností, mezi nimi Slideshare.
Podle Kena Yeunga se dnes LinkedIn stal CRM systémem pro jednotlivce. Umožňuje sdílení informací a průběžné udržování kontaktů a sledování aktualizací vašich "spojení". V dubnu představil LinkedIn navíc novou službu Contacts, která umožňuje lepší zapojení mobilů.
Jsou tu samozřejmě také problémy. Není to ani rok, co bylo 6,5 milionů uživatelů terčem hackerského útoku. Ještě předtím byl terčem podezření, že přes svojí aplikaci pro iOS shromažďuje nezákonně data. Za obojí se omluvil a nabídl řešení. Vyzval lidi, aby si změnili heslo a aktualizoval mobilní aplikaci. Do budoucna by se měl LinkedIn zaměřit mj. na zpřehlednění svých služeb, které budou jistě dále narůstat.