Na Francouzské riviéře probíhal celý týden největší reklamní festival Cannes Lions. O pozornost soutěžních porot se tu uchází 41 tisíc přihlášek. V rámci této prestižní přehlídky bodovala i česká práce od agentury Y&R pro českou mutaci časopisu Newsweek. Podívejte se na tyto a další oceněné inzeráty.
Print is not dead. To byste si měli opakovat po celou dobu čtení tohoto článku. Lepší sbírku inzerátů už totiž letos pravděpodobně neuvidíte. Jedná se o celkem 13 kampaní oceněných zlatým lvem, resp. Grand Prix v kategorii, do níž tento rok přišlo přes tři tisíce přihlášek. Print je přitom jednou z 24 kategorií soutěže Cannes Lions (nutno říci, že jednou z nejstarších), jejíž vítězové se vyhlašují po celý týden, a představují shrnutí toho podstatného, co světové reklamní agentury za uplynulých 12 měsíců vyprodukovaly.
Dokážete si představit, že by si nějaká firma dala do své reklamy fotku svého hořícího obchodu? Burger King to v USA udělal z jednoho konkrétního důvodu. Aby připomněl, že maso griluje fakt na ohni a někdy se to prostě zvrhne. Je z toho inzerát roku. Agentura David z Miami, malé kreativní studio navazující na odkaz Davida Ogilvyho, si odnesla nejvyšší cenu Grand Prix. Její zadavatel byl za tuto a další odvážné kampaně jmenován Klientem roku.
Kampaň, co se obejde bez produktu
Dalším podařeným projektem agentury David je kampaň kečup Heinz, která si nápad vypůjčila z televizního seriálu Mad Men o životě a díle reklamní agentury v 60. letech. Fiktivní agentuře Dona Drapera se v seriálu nepodařilo prodat klientovi návrhy kampaně na kečupy Heinz. Mj. i proto, že byla příliš minimalistická. Nebyla tu dokonce ani kapka kečupu, ani to slovo! Stačilo jen říct "Pass the Heinz" ("Podej Heinz"). Tehdy Heinz kampaň nechtěl, ale doba se změnila. Zde je celý příběh kampaně oceněné nejen v této kategorii, jejíž schválení trvalo jen 50 let!
Kampaň se letos na jaře objevila v časopisech, ale také v ulicích New Yorku.
Dokončené portréty
Víme, že vaše oblíbené boty jsou pro vás něco jako výstavní kousky! To bylo východisko další kampaně vzniklé ve společnosti SC Johnson pro značku produktů péče o obuv Kiwi. Notoricky známé portréty od Rembrandta, van Gogha či Vermeera zde tvůrci dokončili tak, že k nim přidali ještě nohy a na nich dobře ošetřené boty. Nejde tu ale jen o inzeráty. Ty byly pouze tím prvotním nápadem, okolo kterého pak kreativci agentury Ogilvy & Mather v Chicagu vytvořili celou kampaň zahrnující putovní výstavu s vlastním audio průvodcem a outdoor.
Za lepší Ameriku
Další americká díla mezi nejlepšími inzeráty jsou dobročinného charakteru. Nevládní organizace Ad Council v rámci své osvětové kampaně #weareamerica ukázala, jak se líbají vojáci. Reklama navazuje na slogan "Love has no labels", který v roce 2015 uvedlo toto populární video.
A poslední americká práce na seznamu je od agentury DDB z New Yorku pro organizaci Gun by Gun vykupující zbraně. V pěti městech se jí již podařilo získat formou crowdfundingu prostředky na vykoupení celkem 1900 zbraní a snížit tak rizika násilí. Kampaň ukazuje, kolik papírování je třeba, když chcete v USA koupit loď, či adoptovat dítě ve srovnání s tím, jak snadné je koupit si zbraň.
Co předvedli Češi
Jaká je česká stopa mezi nejlepšími inzeráty tohoto roku? Agentura Y&R získala cenu za sérii printů Newsweeku se sloganem "Some news needs a week", publikovaných zhruba dva měsíce před ukončením vydávání české verze časopisu. Jde o práci týmu, který v agentuře působí prvním rokem. Jeho členy jsou copywriter Jaroslav Kratochvíla, art director Jan Šiller a Viliam Pangrac, fotograf Pavel Hejný, producent Tomáš Tomášek. Pracovali pod vedením kreativních ředitelů Dory Pružincové a Atily Martinse. Zajímavostí je, že pro verzi inzerátu s plavcem a pijákem Michaelem Phelpsem agentura nemohla použít jeho skutečné fotky, našla proto dvojníka. Podobné to bylo u verze se šéfem Samsungu a bývalým lídrem strany UKIP Nigelem Faragem.
Nejbohatší ženy
Další časopis, tentokrát brazilská mutace Forbesu, inspiroval tuto kampaň podporující rovnoprávné ohodnocení žen. Ukazuje, že nejbohatší lidé na seznamu Forbesu, jako jsou Bill Gates či Mark Zuckerberg, by se v žebříčku propadli, pokud by byly ženy. Vydělávali by totiž o 21 % méně. Nutno dodat, že v této kampani od Ogilvy nebodují Marcia Zuckerbergová a Billie Gatesová až tak špatně, stále jsou v první desítce.
Jak zabalit léto
Další brazilská práce na seznamu je od agentury Almap BBDO a je to globální kampaň na sandály Havaianas, které jsou "vyrobeny z brazilského léta" a kousek ho přiváží i k vám. Ukazuje sérii netradičních obalů této obuvi obsahujících "energii, rytmus, přátelství..." Připomínají plechovky či krabice používané v potravinářství, ale také třeba zápalky. Předlohou jsou skutečně vyrobené obaly, v nichž se sandály prodávaly v obchodech, kde se běžně tento sortiment nenabízí. Součástí kampaně byly také outdoorové instalace.
Adoptujte pejska
Důkazem, že i relativně vážné téma lze pojmout humorně, je kampaň psího krmiva Pedigree. Jeho výrobce Mars dlouhodobě po celém světě podporuje útulky. V Brazílii třeba opět s agenturou Almap BBDO vymyslel Psí kanál a obyvatele útulků nabídnout k adopci prostřednictvím obrazovek v obchodním centru. Na Novém Zélandu na to šel jinak a představil adopci psa jako ideální náhradu za odrostlé dítě, které vám právě pláchlo z domova. Za nápadem stojí další pobočka sítě BBDO, tentokrát Colenso z Aucklandu. Uvádí, že se prodeje Pedigree díky kampani zvedly o 16 % na jinak stagnujícím trhu a během prvních šesti týdnů trvání kampaně bylo tolik nabídek k adopci psů jako za poslední dva roky dohromady. Na webu kampaně si můžete zkusit, jaký pes by se hodil k vašemu potomkovi.
Auta, jak je neznáte
Dvě typické kampaně, které pravděpodobně uvidíte jen v Cannes, jsou z Evropy a propagují místní automobily. Inzeráty Renaultu a francouzské agentury Publicis Conseil mají propagovat širokou řadu elektromobilu Zoe, dílo agentury Y&R z Madridu zase ukazuje Opel Movano jako pomocníka v nouzi.
A na závěr jedna poněkud skličující kampaň od argentinské agentury DDB na fotobanku Getty Images nabízející "ty nejlepší a nejhorší fotky".