Amazon chce rozjet elektronické knihy, nabídne přístroj
10.09.2007 13:59
Čím byl iPod pro digitální kapesní hudbu, tím by se prý mohl stát přístroj Kindle pro elektronickou knihu. Zařízení vybavené takzvaným elektronickým papírem bude teprve druhou běžně prodávanou čtečkou elektronických knih, bohužel stejně drahou jako ta první, Sony Reader.
Největší světové internetové knihkupectví Amazon možná už v říjnu začne prodávat zařízení nazvané Kindle. To umožňuje uložit do paměti texty několika desítek knih a na jediné nabití baterií přečíst tisíce stránek. Na rozdíl od displeje je „elektronický papír" pokrytý „elektronickým inkoustem" velmi kontrastní, nezáří do očí, nebliká a spotřebovává nesrovnatelně méně energie.
Amazon zatím zprávy, které už kolotají v amerických a britských médiích, odmítá komentovat. Podle patentu, který si však společnost nechala zapsat, by měl Kindle pomocí bezdrátové technologie wi-fi podporovat přímé stahování knih z internetu. Zda bude přístroj od Amazonu nějak omezen na jeho vlastí obchod s e-knihami Mobipocket, se zatím také neví.
Ačkoliv propagace od internetového megaprodejce jistě osvěží zájem o zatím polospící médium, zázraky čekat nelze, a to hlavně kvůli ceně. Za 400 dolarů, tedy zhruba 8000 korun, si zařízení s tak jednostranným využitím koupí málokdo, když si za stejnou cenu může pořídit kapesní počítač. Ten sice nemá takovou výdrž, tak velkou „stránku" a pro oči tak pohodlné zobrazení, ale dovede ještě tisíce jiných věcí. Ze stejného důvodu zatím nezaznamenal velký úspěch ani Sony Reader, který stojí v přepočtu o tisíc korun méně, ovšem nemá bezdrátové připojení. V Česku se zatím neprodává.
Přesto už vydavatelé začínají stříhat ušima. Z krátkého průzkumu, který provedl britský list The Independent mezi velkými nakladateli, je zřejmá snaha zachytit pro jistotu vlak hned v první zastávce. Například vydavatel Harryho Pottera Bloomsbury plánuje převádět knihy do nového média. Překvapivě, málokdo má obavu z pirátství a klesajících prodejů, které s sebou přinesla digitalizace do hudebního průmyslu. Vydavatelé věří, že lidé stále budou chtít skutečné knihy do ruky a na polici. Naopak doufají, že e-knihy jen rozšíří počet zákazníků: snad přibudou ti, kteří jinak pro internet a počítače na knihy nemají čas.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.