Soud v Belgii rozhodl, že americký internetový podnik Google nesmí kopírovat části článků z různých belgických deníků. Pokud by následovala podobná rozhodnutí u dalších soudů, byla by tato oblíbená služba největšího světového internetového vyhledávače ohrožena. Googlu se rozhodnutí nelíbí a chystá se odvolat.
Případ otevřela organizace Copiepresse spravující nakladatelská práva belgických deníků, které vycházejí ve francouzštině a němčině. Copiepresse také požadovala, aby ukázky z belgického tisku přestala zveřejňovat i francouzská divize internetového portálu Yahoo.
Copiepresse argumentovala tím, že verze starších zpravodajských článků na Googlu mohou být považovány za jeho vlastní materiály, když na internetových stránkách deníků již nejsou zdarma dostupné. Podobné stížnosti čelí Google v USA od agentury Agence France Presse. Ta podala soudní žalobu v roce 2005.
Belgický soud potvrdil zářijové soudní nařízení, ale snížil pokutu, kterou by Google zaplatil, pokud by opět materiály z tisku publikoval. Po loňském rozsudku byla tato potenciální pokuta milion eur za den, nyní je to 25 tisíc. Soud v září také přiměl Google publikovat rozsudek, jinak by podnik musel platit dalších půl milionu eur za den.
Generální tajemnici Copiepresse Margaret Boribonovou dnešní rozhodnutí soudu potěšilo. Byla však zklamaná tím, že soud snížil potenciální pokutu. Copiepresse podle ní stále zvažuje, že dá Googlu svolení části článků za poplatek publikovat. Dodala ale, že je na Googlu, aby se ozval. "Počáteční nabídka byla uzavřít férovou dohodu," řekla.
Foto: Google