Britské noviny z 19. století <span>jsou na internetu</span>

Relax
3. 7. 2009 15:59
Britská knihovna v Londýně.
Britská knihovna v Londýně.

Britská knihovna v Londýně.Války, krachy bank, nestabilní vlády, soutěže talentů a alkoholismus mládeže. I když to vše připomíná první stránky současných novin, tato témata plnila stránky britských deníků už v 19. století.

Zájemci se o tom mohou přesvědčit na internetových stránkách Britské knihovny, která zpřístupnila na 49 britských deníků z 19. století. Za nevelký poplatek si čtenáři mohou procházet dva miliony novinových stránek a popřát si dobového zpravodajství z bitvy u Waterloo nebo zločinů Jacka Rozparovače, které přinášel v roce 1888 list Illustrated Police News.

A mohou si ověřit, že moderní časy nepřinášejí zas až tak moc nového pod sluncem. Bankovní krize plnila první stránky dobových deníků už v roce 1878, kdy se položila City of Glasgow Bank. A Aberdeen Weekly Journal pak informoval, že jeden z jejích ředitelů, jistý James Nichol Fleming, prchl na své jachtě. Později byl však chycen a skončil za mřížemi.

V roce 1872 byl událostí první fotbalový pohár a také triumf music-hallové zpěvačky Vesty Tilleyové v soutěži talentů. A nynějšímu premiérovi Gordonu Brownovi mohou znít povědomě články o politické krizi po rezignaci kabinetu v červnu 1859, kdy se Henry Palmerston snažil dát dohromady koaliční vládu se svým dosavadním nepřítelem Johnem Russellem.

Jakkoli se reportéři a editoři vyžívali v barvitém popisu řádění Jacka Rozparovače, v líčení světodějných událostí, jako byla bitva u Waterloo v roce 1815, se drželi spíš zpátky. "Objevily se nejasné údaje o počtu zmasakrovaných na obou stranách...Neměli bychom je uvádět, pokud tak můžeme zabránit šíření katastrofických zpráv," napsal tehdy Morning Chronicle.

Naopak si čtenáři mohli dopodrobna počíst u úpadku mravů mezi mládeží v cihelnách. "Chlapci a děvčata pracující v cihelnách - některým z nich je sotva devět let - jsou často vidět na veřejnosti, jak kouří a pijí pivo. Zdá se, že opilství a výroba cihel k sobě nerozlučně patří," povzdechl si v červnu 1871 list The Graphic.

Foto: wikipedia

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ