Pěkně zostra a proti proudu. Přesně tak hovořil minulý týden na konferenci DLD jeden z "posledních mohykánů" vydavatelských uskupení Hubert Burda. Jeho plány sdílí i šéfka české Burdy Petra Fundová.
Majitel mediálního koncernu Burda vystoupil po dlouhé době před odbornou veřejnost a zapojil se do diskuze na téma budoucnosti médií. Jeho projev vzbudil pozornost především proto, že se jím jasně vymezil a naznačil budoucnost jeho koncernu. Zájem vzbudila především část odstartovaná větou: "Kvalitní novinařina je hezký termín a zní dobře. Ale pro přežití v dnešním mediálním světě vám to rozhodně nestačí." Časopisy vydělávají "Když jste v pozici vydavatele," uvedl Burda, "tak musíte neustále uvažovat nad tím, jaký je vlastně váš obchodní model. A jednou z dalších logických otázek potom je, zda je novinařina věc, kterou dává smysl platit v momentě, kdy na ní v digitálním světě nevyděláte už téměř nic," řekl majitel jednoho z největších evropských časopiseckých koncernů.
"Personální inzerce se přesunula téměř zcela na Xing (německá obdoba v Česku populárnější sociální sítě LinkedIn, pozn. red.), reklama cestovního ruchu je na Holidaychecku, část inzerce na automobily je Autoscoutu," pokračoval Burda ve výčtu neradostných událostí a nastínil svoji vizi: "V současné době jsou pro nás ještě stále rozhodující příjmy z prodejů magazínů. Je ovšem jasné, že z dlouhodobého pohledu budeme muset hledat i zdroje mimo klasický mediální byznys. Na příkladu Axel Springeru nebo i našem je vidět, že nemediální podnikání může přinášet zajímavé příjmy. Ostatně jen v loňském roce bylo zhruba 48 % našich příjmů z nemediálních aktivit".
Ředitelka české pobočky Burdy Petra Fundová k tomu pak dodává: "Vyjádření pana Burdy jsou zcela v duchu postoje našeho holdingu. I my nyní aktivně hledáme investiční příležitosti, které vycházejí nebo podporují náš hlavní byznys, ale nejsou již klasicky mediální."
Petra Fundová také doplňuje úvahy Huberta Burdy o další pohled: "Jedna věc jsou mediální aktivity, kde je dnes daleko zajímavější být zaměřený na určitou tematickou skupinu. U ní lze totiž snáze předpokládat, že zůstane u tištěných médií déle, zároveň ji bude možné monetizovat i dalšími aktivitami. Klíčová je ovšem rychlost, s jakou jste schopní podobnou změnou nebo doplněním portfolia projít." A právě v tomto bodu se ředitelka české pobočky shoduje s majitelem vydavatelství: Ten totiž ve svém projevu pro DLD na závěr pronesl: "Daleko více dnes platí pravidlo, podle kterého se právě nyní rozdávají karty. Ten, kdo přijde do on-linu v druhé nebo třetí řadě, už šanci mít nebude."