Mediální magnát Rupert Murdoch na úvod netrpělivě očekávaného jednání o skandálních odposleších v jeho nedělníku News of the World (NoW) v britském parlamentu prohlásil, že dnešek je pro něj "dnem největší pokory v životě". Popřel však, že by nesl konečnou odpovědnost za celé "fiasko". Jeho syn James se obětem odposlechů omluvil.
Vyjádřil "hluboké zklamání" a "skutečnou lítost" nad tím, že fakta o celé věci se nedostala na povrch už dříve. "Byli jsme zahanbeni tím, co se stalo. Porušili jsme důvěru našich čtenářů," dodal Rupert Murdoch.
Na dotaz, zda uzavření NoW v souvislosti se skandálem bylo obchodním rozhodnutím, Rupert Murdoch odpověděl: "Zdaleka ne." V Británii se spekulovalo o tom, že Murdoch se zbavil NoW, aby zachránil lukrativní projekt převzetí satelitní televize BSkyB. Rupert Murdoch také obvinil konkurenty společnosti News International (NI), že vyvolávají hysterii, která ho prý nakonec vedla k tomu, že od projektu BSkyB minulý týden odstoupil.
James Murdoch zdůraznil, že zatím nejsou plány na to, že by společnost NI sdružující Murdochovy britské listy začala vydávat nový bulvární nedělník.
Aféra kolem odposlechů poprvé propukla v roce 2005 a v roce 2007 byl odsouzen jen královský reportér NoW a soukromý detektiv. Až v roce 2009 list The Guardian psal o tom, že odposlechy byly v nedělníku běžnou praxí.
Rupert Murdoch zdůraznil, že nenese konečnou odpovědnost za "toto fiasko". Uvedl, že NoW tvořily sotva jedno procento jeho globální společnosti News Corporation, která po světě zaměstnává na 50 tisíc lidí, a nemohl situaci v nedělníku sledovat.
Policie ve Watfordu u Londýna oznámila, že na úmrtí bývalého reportéra NoW Seana Hoarea není nic podezřelého. Hoare byl prvním novinářem NoW, který loni na podzim mluvil o praktikách v listu otevřeně a pod svým jménem. Jeho tělo bylo nalezeno v pondělí v jeho bytě ve Watfordu.
Osmdesátiletý Rupert Murdoch uvedl, že se dozvěděl až před dvěma týdny o tom, že reportéři NoW nechávali odposlouchávat hlasovou schránku třináctileté unesené dívky Milly Dowlerové. "Byl jsem naprosto zděšen a zahanben případem Milly Dowlerové," řekl.
Odhalení přineslo zásadní obrat v aféře, která vyvolává otázky o Murdochově vlivu na politiky i policii a otřásla postavením premiéra Davida Camerona. Cameron si vybral jako šéfa komunikace bývalého šéfredaktora NoW Andyho Coulsona, který byl kvůli aféře zatčen. Cameron byl kritizován i za to, že se prý příliš často stýkal s vedoucími představiteli NI a že hned po vyhraných volbách loni v květnu přijal Ruperta Murdocha, který šel do premiérského sídla na Downing Street zadním vchodem.
Rupert Murdoch však prohlásil, že o příchodu zadním vchodem rozhodl premiérův úřad. Dodal, že takto několikrát navštívil i předcházejícího labouristického premiéra Gordona Browna. Uvedl mimo jiné i to, že NI se začala aféře důsledně věnovat až po odhaleních týkajících se britské herečky Sienny Millerové koncem roku 2010. Podle britského tisku zaplatila News International Millerové statisícové odškodné výměnou za to, že upustí od žaloby.
Slyšení se zaměřovalo i na další odškodné vyplacené bývalému šéfovi asociace profesionálních fotbalistů Gordonu Taylorovi a známému PR agentovi Maxi Cliffordovi, kteří byli oběťmi odposlechů. Podle britského tisku se výše jejich odškodnění pohybovala mezi 700 tisíci (asi 20 milionů korun) a jedním milionem liber (28 milionů korun). Součástí dohody byla i mlčenlivost o celé záležitosti.
James Murdoch řekl, že jeho otec o těchto platbách nevěděl, protože prý nebyly tak vysoké, aby vyžadovaly jeho souhlas.