Výběr za čtyř programů? Minulost. V následujících letech bychom se mohli díky zemskému digitálnímu TV vysílání dočkat až sedmdesáti televizních stanic. Členům senátní mediální komise to řekl náměstek ministra vnitra a jeden ze spoluautorů návrhu novely mediálních zákonů Zdeněk Zajíček. Záležet bude podle něj na vývoji techniky a na formátu, v němž se bude program digitálních stanic šířit.
V současné době se pro šíření digitálního zemského TV signálu používá formát MPEG-2, ale operátoři již testují i zhruba dvakrát úspornější, ale rovněž kvalitní MPEG-4. Do jedné sítě se nyní vejde zhruba čtyři až pět programů v prvním formátu nebo dvojnásobek v tom úspornějším. "V ČR je možné postavit až sedm sítí. Při MPEG-4 to znamená zvýšení na osm až deset programů na síť, tedy až sedmdesát programových pozic," uvedl Zajíček.
Pro budování sítí pro digitální zemské vysílání je nutné uvolnit současné analogové kmitočty včetně těch, na nichž vysílají Nova a Prima. "Bez analogových kmitočtů není možné vytvořit více jak osm nových programových pozic," podotkl.
Český telekomunikační úřad navrhuje, aby poslední analogový vysílač byl vypnut do 10. října 2010. Evropská komise doporučuje členům EU, aby tak učinili nejpozději do roku 2012. Pokud by byly do tří až pěti let k dispozici další analogové kmitočty, vznikne podle Zajíčka prostor 16 až 20 programů digitálně, včetně těch současných České televize, Novy a Primy vysílaných přes zemské vysílače v současném formátu MPEG-2.
Vláda má nyní na stole návrh novely mediálních zákonů, který by měl podle autorů odblokovat nástup nových digitálních stanic, zbrzděný zejména soudními spory kolem udělování licencí. Návrh nyní proto počítá s tím, že po vypnutí analogové televize otevře trh všem a licenci pro TV vysílání získá každý, kdo o ni požádá. Tak je tomu již dnes u licencí pro satelitní a kabelové vysílání.
Sám Zajíček míní, že vznikne-li prostor pro 70 televizních stanic, bude to více, než jaký bude zájem. Volný prostor budou chtít operátoři sítí využít například pro sázení přes televizní obrazovku či možnost využívat bankovních služeb prostřednictvím obrazovky. Tu bude zřejmě také možné využít pro vyřizování některých úředních záležitostí, a to v souvislosti se zaváděním takzvaného e-Governmentu.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková