Daniel Köppl: O čem si telefonovali Zuckerberg s Obamou

Relax
17. 3. 2014 10:58
Mark Zuckerberg.
Mark Zuckerberg.

Jaký vztah mají Češi k novým technologiím představeným na únorovém mobilním kongresu v Barceloně? Co se stane s obchody Sparu pod křídly Aholdu? Kdo se letos dostal v reklamě do křížku s olympioniky? Proč klesají prodeje pánské kosmetiky? Kdo zachrání Popron? Tato a spoustu dalších témat přináší na třiceti stranách nový MarketingSalesMedia s editorialem Daniela Köppla.

Ani jedno oko nemůže zůstat suché. Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku se postavil do čela boje za zachování svobody na internetu a za ochranu osobních dat. Dokonce jej to trápí natolik, že zavolal americkému prezidentovi. Barack Obama mu sice nic neslíbil, ale je jasné, že jistě nebude váhat a přes pazoury vezme každého špiona, který bude na webu slídit.

My z marketingu a obchodu to známe. Příběh jednoho telefonátu má hlubší sdělení. Ukazuje buď naivitu, anebo obavy korporace v momentu, kdy jí do zelí leze jiná "kompany". Podstata moderní společnosti stojí na asymetrii informací. Tedy na tom, že na jakémkoli trhu vědí dodavatelé produktů a služeb o tom, co produkují, o dodavatelském řetězci, který se za tím skrývá, nebo o dynamice trhu více než většina spotřebitelů. Mohou využívat relativní neznalosti lidí (a také tak činí), aby je manipulovali k rozhodnutím, která by neučinili, pokud by o věci věděli.

Jsou i produkty, které jsou příliš komplikované, nebo je možnost spotřebitelů poučit se ze zkušenosti velmi limitovaná. Například penzijní programy - volba investičních strategií a nástrojů a s nimi spojených rizik je naprosto matoucí (díky své složitosti). V obecné rovině člověk zjistí pouze jednou - a to až u konce svého života -, zda byla jeho rozhodnutí týkající se penze moudrá, či nikoli. Na ponaučení je už pozdě.

Proto se na některých trzích rozvinuly poněkud toxické formy konkurence: občas jde spíše o využití neznalosti a netečnosti spotřebitelů nežli o soutěž v kvalitě a cenách. Zrovna Mark Zuckerberg patří mezi ty, kteří na této asymetrii hodně vydělávají. Takže jeho telefonát byl jen obchodním trikem. Otázkou je, zda by v zájmu zlepšení kvalit služeb neměl být nahráván.

MarketingSalesMedia č. 12/2014.

Autor: Daniel KöpplFoto: archiv , Howard Sayer

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ