Smartphony, tedy inteligentní mobilní telefony, které jsou s to připojit se k internetu, by mohly být záchranným lanem pro francouzský tisk, který čelí již několik let postupnému úbytku svých čtenářů. Vydavatelé v to aspoň doufají při pohledu na stále masivnější využívání těchto přístrojů zejména mládeží.
Média jsou svědky nového trendu, kdy poté, co se mládež prakticky přestala zajímat o tiskoviny v jejich původní formě a uhnízdila se u svých přenosných nebo kancelářských počítačů, nastal další posun. Věkový průměr uživatelů počítačů stoupá a další generace dospívajících a čerstvě dospělých, tedy v kategorii do 25 let, dává přednost právě smartphonům.
Za barometr budoucích spotřebitelských nálad ve světě elektroniky je považováno Japonsko, kde se prakticky s každou technickou novinkou začíná nejdřív. Mobilní telefony jsou mezi Japonci ve věku od 16 do 25 let druhým nejoblíbenějším přístrojem po televizi a před počítačem, jímž se připojují k internetu.Tento trend je patrný i v dalších asijských zemích - například v Indii je už 30 procent populace, tedy 400 milionů uživatelů, vybaveno mobilními telefony. Jde o počet, který zdaleka převyšuje vlastníky počítačů. Dá se v podstatě říci, že smartphony se stávají jakýmsi alternativním prostředkem pro připojení k internetu pro chudé nebo pro ty aktivní pracující, kteří se například nechtějí tahat s notebooky.
Internetové verze novin existují již řadu let a potýkají se s problémem, nakolik zpeněžovat svoje zpravodajství, jež je zčásti dostupné zdarma. Stejný postup začala volit v posledním roce média i u smartphonů, kde jsou k dispozici především aktuální a krátké zprávy. V obou případech je podstatnější část zpravodajství ale zpoplatněna.
Revoluci na trhu inteligentních mobilních telefonů přinesl v tomto ohledu iPhone od firmy Apple, na kterém se mohli zákazníci alespoň ve Francii v posledních asi dvou letech namlsat graficky lákavého a pečlivě selektovaného zpravodajství zdarma.
Přístroj usnadňuje platby po jednorázovém výpisu čísla platební karty, z níž pak jsou strhávány poplatky za jednotlivé zprávy nebo celý blok zpravodajství.Například sportovní deník L'Equipe spustil na tomto mobilu aplikaci za 0,79 eura (přes 20 Kč), která zajišťuje souvislé zpravodajství aktualit a systém upozornění na mimořádné události. Uživatel si může navíc zadat parametry podle toho, jaký druh sportu ho zajímá nebo například v případě fotbalu, jak se daří jeho oblíbenému mužstvu. Čtrnáctideník France Football má podobnou aplikaci za 1,59 eura (přes 41 Kč).
Převratné výnosy pro vydavatelskou skupinu L'Equipe, která vlastní oboje noviny, to samozřejmě nepředstavuje - tyto platby představují jen deset procent tržeb v této službě. Dalších deset procent vynáší reklama a 80 procent podíl na výnosech, o které se dělí s operátorem SFR. Navíc Apple si ukrajuje 30 procent ze sumy zaplacené uživatelem.
Například deník Libération umožňuje buď prostřednictvím platformy iTunes stahovat denní vydání dostupné po 24 hodin za 0,79 eura nebo celotýdenní vydání za 3,99 eura (104 Kč). Není problém ale Apple obcházet tím, že si zájemce stáhne zpravodajství přímo z internetu, ovšem s předplatným na půl roku nebo celý rok, což vyjde měsíčně na 12 eur (přes 312 Kč).
Média chtějí v první pololetí příštího roku zavést měřítko sledovanosti internetových služeb přes smartphony, tedy něco podobného, což už existuje na webu. Dostupné údaje by měly umožnit rozšíření reklamního trhu přes mobily, což by mělo pomoci financovat mimo jiné dodávku zpravodajství.
Foto: ČTK, Profimedia