Internetový server Google zpřístupnil na stránkách svého elektronického atlasu Google Earth detailní obrázky vypálených vesnic a uprchlických táborů v Dárfúru. Ve spolupráci s Americkým muzeem holocaustu ve Washingtonu se tímto způsobem rozhodl upozornit na pokračující násilnosti v této provincii na západě Súdánu, kde si čtyři roky trvající etnický konflikt vyžádal odhadem na 200 000 lidských životů.
Každý návštěvník tohoto webového programu, který je složený z milionů satelitních snímků Země, se při vyhledání Dárfúru dostane na mapu regionu pokrytou rudými a žlutými plamínky, které symbolizují více než 1600 poničených nebo úplně zdevastovaných vesnic, a modrými trojúhelníky, jež představují uprchlické tábory. V nich našla útočiště část z 2,5 milionu obyvatel provincie, které násilnosti vyhnaly z domovů. Kliknutím na symbol se zobrazí název dané vesnice a podrobnosti o jejím osudu.
Zájemci si mohou také prohlédnout více než 100 000 snímků ohořelých zbytků domů, škol a mešit nebo fotografie vesničanů, kteří přežili útoky arabských milicí džandžauí. Google plánuje, že bude tyto šokující záběry průběžně aktualizovat.
Iniciativa k projektu nazvanému Krize v Dárfúru (Crisis in Darfur) vzešla podle agentury AP od pracovníků washingtonského muzea. O genocidě v tomto regionu podle jeho ředitelky Sary Bloomfieldové mnoho lidí vůbec neví. Aplikaci Google Earth, s níž na celém světě pracuje na 200 milionů lidí, proto považuje za ideální prostředek, jak na tuto humanitární krizi upozornit. "Je to jako největší vývěska na světě," připodobnila výhody spolupráce s největším internetovým vyhledávačem.
"(Program) Krize v Dárfúru umožní uživatelům Google Earth poznat míru devastace Dárfúru a dozvědět se o ní víc," komentoval podle zpravodajské stanice CNN spuštění nové služby viceprezident Googlu Elliot Schrage.
Světové společenství obviňuje z odpovědnosti za pokračující násilnosti v Dárfúru súdánskou vládu prezidenta Umara Bašíra, která údajně podporuje arabské milice v útocích na nearabské obyvatelstvo této separatistické provincie. Chartúm však zmíněná nařčení odmítá a bagatelizuje i počet obětí konfliktu, v němž podle něj zahynulo jen několik tisíc lidí.
Foto: AP