Bílý dům usiluje o kontrolu nad internetem

25. 1. 2011 09:26
Nedostupnost internetu mívá různé příčiny (ilustrační foto).
Nedostupnost internetu mívá různé příčiny (ilustrační foto).

Do amerického Senátu se vrátil návrh zákona, který chce umožnit vládě Spojených států v případě nouze převzít kontrolu nad klíčovými součástmi internetové sítě. Kontroverzní norma, jíž média někdy přezdívají "vypínač internetu", se v horní komoře amerického parlamentu objevila poprvé loni. Senát ji nakonec nestihl projednat, a proto ji nyní její autoři předkládají znovu. Informoval o tom server CNET.

Podle jejich návrhu by ministerstvo pro vnitřní bezpečnost vytvořilo a udržovalo seznam součástí nepostradatelné infrastruktury, která by v případě ohrožení amerických počítačových systémů podléhala zvláštním nařízením. Pro zařazení na seznam musí systém splňovat tři podmínky: jeho vyřazení z provozu by mohlo způsobit vážné ekonomické dopady, je součástí národní informační infrastruktury anebo je národní informační infrastruktura nezbytná pro jeho spolehlivý provoz.

Internet odpojit!

Americký prezident by v případě přijetí zákona získal pravomoc vyhlásit "národní kybernetickou pohotovost". Podle serveru CNET zatím není úplně jasné, co by to znamenalo. Šéf Bílého domu by ale například zřejmě mohl nařídit odpojení některých částí internetu. Podle návrhu by navíc jeho kroky sloužící k ochraně amerických počítačových sítí nemohl přezkoumávat soud.

Podle předkladatelů zákona se jej internetové společnosti nemusejí obávat. "Nesnažíme se vytvořit požadavky pro celý internet, pro celou jeho páteřní síť," uvedl Brandon Milhorn, který pracuje jako poradce senátního výboru pro vnitřní bezpečnost a vládní záležitosti, kde norma vznikla. Zákon se podle něho týká jenom klíčových prvků infrastruktury. Měl by třeba chránit počítačové sítě v jaderných elektrárnách. Záměr nicméně kritizují ochránci lidských práv i někteří zástupci odvětví. Znepokojuje, že by vláda v případu nouze měla tak rozsáhlé pravomoci.

Zástupci některých velkých firem, jako je softwarový gigant Microsoft či telekomunikační firma Verizon, se naopak o jeho předchozích verzích vyjadřovali pozitivně. Další z nich ale v současnosti znepokojuje skutečnost, že by vyhlášení kybernetické bezpečnosti nesměl přezkoumávat soud. Při případných sporech s vládou by totiž neměly zastání. 
    

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ