Výbor Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod ve čtvrtek nedoporučil pokračovat v ratifikaci mezinárodní smlouvy proti padělatelství známé pod zkratkou ACTA. Novináře o tom informoval zpravodaj EP pro tuto smlouvu David Martin. Již čtvrtý výbor tak vyslovil podobný názor, ale právě výbor pro mezinárodní obchod má v otázce schvalování mezinárodního paktu klíčové slovo.
"Vítám výsledek dnešního hlasování. Jsem potěšen, že komise vzala na vědomí problémy, které jsem pojmenoval ve své zprávě, a vyhověla mému doporučení odmítnout ACTA," uvedl Martin. Proti smlouvě se v hlasování vyslovilo 19 členů výboru pro mezinárodní obchod, 12 jich hlasovalo pro ratifikaci kontraktu.
Evropský parlament bude o smlouvě hlasovat v červenci. Malá a jen velmi teoretická možnost, že by snad dohoda mohla být schválena, sice stále existuje, prakticky je však již téměř jisté, že se tak nestane. Doposud se všechny zúčastněné komise Evropského parlamentu k dohodě vyjádřily negativně a nedoporučily její schválení. Před ním ji už odmítly výbory pro občanské svobody, průmysl a právní záležitosti. Poslanci se při svém rozhodování přitom budou řídit dnešním výsledkem hlasování výboru. Již tehdy odborníci poukazovali na to, že šance na konečné přijetí ACTA se snižují.
Parlament ve čtvrtek také projednal petice proti mezinárodní smlouvě, které v průběhu posledních měsíců sepsali občané po celé Evropské unii. Největší petice obsahuje téměř 2,8 milionu podpisů, uvedl informační web Evropského parlamentu.
Odpor proti smlouvě byl nejsilnější na počátku roku, kdy se proti ní v unii konaly masivní demonstrace. Do ulic tehdy vyšly tisíce převážně mladých lidí. Odpůrcům ACTA vadí zejména skutečnost, že podle nich silně naruší svobodu na internetu a volný přístup k informacím. Smlouva je podle nich napsána pro velké distributorské společnosti, které jejím prostřednictvím chtějí chránit své finanční zájmy.
Podle obhájců smlouva ACTA zamezí počítačovému pirátství, nelegálnímu kopírování či přílivu padělaného zboží na evropské trhy. Zástupce Evropské komise Benoît Lory ve čtvrtek uvedl, že "ACTA nemění stávající právo EU a žádným způsobem, ať už přímo, či nepřímo, neporušuje žádná základní práva EU."
Má-li ACTA začít platit v Evropské unii, musí být nejdříve ratifikována Evropským parlamentem a všemi členskými státy. Některé členské státy přitom už oznámily, že dohodu neratifikují.