Gangy se scházejí i virtuálně, na <span>komunitních webech</span>

18. 8. 2009 11:26
Britské gangy se organizují prostřednictvím komunitních webů.
Britské gangy se organizují prostřednictvím komunitních webů.

Britské gangy se organizují prostřednictvím komunitních webů.Šátek přes ústa, nepřátelský výraz, výhružná gesta nebo dokonce zbraně v rukou; i tyto prvky se začínají objevovat na komunitních serverech jako je MySpace či Bebo.

Nebezpečné mládežnické gangy z Velké Británie na nich zakládají skupiny, které používají pro interní komunikaci a nábor nových členů. Zneužívání stránek přimělo k reakci provozovatele služeb i státní orgány, všímá si on-line verze britského deníku Independent

Členové manchesterského gangu Fallowfield Mad Dogs si od letošního měsíce musí dávat velký pozor na to, jaké fotografie uveřejňují na internetu. Skupina deseti mladíků souzených za výtržnictví se totiž na začátku srpna na stránkách MySpace vychloubala, že se „připravuje na válku", a své výkřiky doprovázela fotografiemi, na nichž jednotliví členové naznačují prsty držení zbraní. Pokud se usvědčení gangsteři objeví na nových fotografiích ve společnosti svých kumpánů,  bude to považovat soudce Clement Goldstone, který jim udělil podmínku, za přitěžující okolnost.

Gangy se stahují do virtuálního podzemí

Podle profesora Johna Pittse, který se specializuje na kriminologii mládeže, se paradoxně podobná  očividná vyjádření gangů na webu objevují čím dál méně. Gangy podle něj své pravé názvy maskují pomocí akronymů, jejich členové své aktivity vydávají před rodiči za normální setkání s kamarády a náhled do vlastních profilů s fotografiemi, na nichž drží zbraně, dávají k dispozici pouze ostatním členům skupiny.

Tyto činnosti trápí nejen MySpace, ale i komunitní službu Bebo, která si začíná zahrávat s rolí agenta společenských změn. „Představujeme platformu, která může pomáhat mladým lidem usilujícím o lepší budoucnost," řekl deníku Independent bezpečnostní referent služby Bebo Rachel O'Connel. Za tímto účelem mají provozovatelé Bebo v plánu oslovit neziskové skupiny a společnosti, které se dlouhodobě zabývají prací s mládeží a přes nově otevřené účty usnadnit  mladým lidem například hledání práce.

Společenská změna je nereálná, říká expert

Přestože profesor Pitts tento návrh podporuje, nevěří, že by tím Bebo dosáhlo společenské změny. Může ale zmírnit negativní dopad, které mají internetové služby podobného typu na mladou generaci. Sdružování na internetu představuje mocný nástroj snadno využitelný skupinami, které chtějí nezkušené uživatele zmást a nalákat do svých řad. „Mladí lidé technologiím uniknout nemohou," říká Pitts: „Nemohou přijít domů, zabouchnout dveře a říct si: ,Konečně jsem tu a všechno je v pořádku. Skrze technologii, kterou používají, mohou být sledováni, kamkoliv se pohnou."

Foto: archiv

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ