
Podle Rusbridgera by vydavatelé novin měli zkoušet jiné obchodní modely - například zpoplatnění speicalizovaných materiálů ve stylu Fiancial Times nebo Wall Street Journal. Komerční potenciál má podle něj i placený přístup z mobilních zařízení. Šéf Guardianu si také myslí, že je ještě brzy na to, abychom v nynější krizi odepisovali příjmy z reklamy na internetu. V té souvislosti připomněl, že čtenářů webových stránek deníků stále přibývá. Podle obchodních analýz by prý zpoplatnění přístupu na stránky britksých novin přineslo jen zlomek příjmů, které má list z digitální reklamy.
ČTĚTE TAKÉ: Vedení NY Times rozhodlo. Zpoplatní přístup na web
Zpoplatnění webových stránek však podle šéfredaktora není jen obchodním rozhodnutím. Média, která s takovým zdrojem příjmů počítají, se podle něj odklánějí od "světa otevřeně sdíleného obsahu". "Mohli bychom se nechtěně vydat na cestu do zapomnění," řekl Rusbridger.
Cesta magnáta Murdocha

ČTĚTE TAKÉ: Magnát Murdoch si nechává platit za první on-line zprávy
S výjimkou ekonomických Financial Times, které umožňují volný přístup jen k omezenému počtu článků za dané období, jsou zatím zdarma stránky všech britských deníků.
Deníky, které uvažují o zpoplatnění přístupu na vlastní internetové stránky, musí zároveň počítat se silnou konkurencí britských zpravodajských televizí Sky TV a především veřejnoprávní BBC. Televize totiž s žádnými poplatky za návštěvu webových stránek nepočítají.
Ilustrační foto: Profimedia