Redakce portálu odstoupila. Odmítá peníze od centrální banky

Relax
25. 4. 2016 19:05
Redakce nechce mít nic společného s Viktorem Orbánem.
Redakce nechce mít nic společného s Viktorem Orbánem.

Šéfredaktor a jedenáct redaktorů maďarského zpravodajského serveru Vs.hu podalo výpověď poté, co se dozvěděli, že jejich vydavatelství dostávalo peníze od nadací centrální banky, řízené blízkým spolupracovníkem premiéra Viktora Orbána. Maďarský premiér je pravidelně obviňován ze snah ovládnout média.

"Zdá se, že tato soukromá společnost používala veřejné prostředky neprůhledným způsobem," vysvětlil v sociální síti jeden z redaktorů Sándor Joób a ujistil, že věnuje humanitárním organizacím peníze, které si v portálu vydělal od březnového nástupu do práce.

Výpovědi následovaly po odhalení, že společnost, která portál vlastní, dostala ve vší diskrétnosti 500 milionů forintů (asi 43 milionů korun) od nadací, které patří centrální bance. Její guvernér György Matolcsy je považován za Orbánova člověka.

Centrální banka a maďarská vláda se neúspěšně snažily zabránit zveřejnění seznamu příjemců dotací, rozdělovaných zmíněnými nadacemi.

V roce 2014 odstoupila redakce zpravodajského portálu Origo.hu, která tak protestovala proti odvolání svého šéfredaktora kvůli článku zpochybňujícího jiného Orbánova spolupracovníka.
Orbán v roce 2011 prosadil přijetí zákona, který drasticky omezil svobodu působení médií. Státní média vláda ovládla.

Autor: ČTK , AFP

Další čtení

edna ze dvou ledních medvědic v zázemí brněnské zoo, kam 18. července 2025 přicestovaly z Německa.

Dvě lední medvědice už jsou v Brně, mají za sebou 11 hodin cesty z Německa

Relax
18. 7. 2025

Mladíci z Pardubic dojeli na západ Francie ve starých feliciích

Relax
16. 7. 2025
Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ