Světové weby
Výročí Kaddáfího smrti, konec "džungle" a Bůh na billboardu
25.10.2016 11:40 Původní zpráva
Jaké zprávy v úterý hýbou světovými weby? Co se událo zajímavého? Uplynulo pět let od smrti libyjského diktátora. Ve Francii se místní úřady pustily do vyklízení uprchlického tábora v Calais. A rakouským církevním představitelům se nelíbí slogan prezidentského kandidáta Svobodných Norberta Hofera.
Jeden z nejdéle vládnoucích panovníků světa, libyjský vládce Muammar Kaddáfí, byl zabit před pěti lety. Na internetu se tehdy objevily záběry, kde dav rozzuřených Libyjců diktátora lynčuje. Arabské jaro, jak se sérii revolucí na Blízkém východě přezdívalo, začalo v Tunisku, kde tamější prezident Zín Abidín bin Alí po sérii měsíčních protestů oznámil, že už se nebude ucházet o post prezidenta. Důvodem k nespokojenosti byla vysoká nezaměstnanost, zejména mezi mladými lidmi do třiceti let, kteří tehdy tvořili až sedmdesát procent všech lidí bez práce.
Protesty odstartovaly poté, co se ve městě Sídí Bú Zíd upálil mladý prodavač ovoce a zeleniny Muhammad Buazízí, jemuž policie opakovaně zabavila zboží, protože neměl potřebnou licenci k prodeji. Jeho smutný příklad poté následovalo několik dalších Tunisanů.
Prezident bin Alí dokázal včas odhadnout situaci, vyslyšel volání lidu a povolil opratě. To mu možná zachránilo život. Revoluce se poté rozšířily do dalších arabských zemí. Na doživotí ve vězení skončil egyptský prezident Muhammad Husní Mubárak, který protesty zkoušel dlouho potlačovat a na náměstí Tahrír v té době umíraly desítky lidí. Bašár Asad v Sýrii bojuje proti rebelům, ale u domácího obyvatelstva má stále podporu. Situace v zemi rozvrácené válkou je tristní a stabilizace regionu zabere roky.
Kaddáfí v Libyi vládl od roku 1969, sám se tituloval jako africký "král králů" a během jeho vlády se v USA vystřídalo osm prezidentů.
Situace v Libyi po smrti Kaddáfího by se dala přirovnat k člověku závislému na cigaretách, jenž je náhle nucen přestat. Neobejde se to bez bolesti hlavy, ale je to důležitý krok pro zdraví. Když však zničehonic přestanete kouřit a nedostane se vám správné léčby, může se váš stav třeba ještě zhoršit. A přesně tohle se stalo v Libyi," myslí si Zakariya Ezaidi, advokát zabývající se lidskými právy. "Nebyli jsme na to připraveni," uzavírá.
Text zveřejnila televize CNN.
Kam povede cesta z Calais?
Francouzské úřady se v pondělí pustily do vyklízení uprchlického tábora v Calais, zvaného též "džungle", kde v bídě a chudobě živořilo šest až osm tisíc uprchlíků. Někteří z nich se chtěli dostat do Velké Británie, která je od francouzského přístavu vzdálená přibližně padesát kilometrů. Plány byly různé. Dostat se na korbu kamionu a s ním průliv La Manche překonat nebo to zkusit tunelem na vlastní pěst.
Pětatřicetiletý lékárník Yusef, který uprchl ze Súdánu před válkou, balí několik dek do darovaného batohu, připravuje se na cestu a dává táboru sbohem. Všude jen bláto a louže. Yusef snil o tom, že se mu podaří dostat se do Anglie, ale trasa je uzavřená. "Ten sen tady skončil," říká smutně. "Zavřu oči a ukážu prstem někam na mapě," říká Yusef. "Chci začít nový život, zapojit se do společnosti a přispívat jí. Věřím, že ve Francii budu v bezpečí. Lidé nás nechápou, nemáme ekonomické problémy, utíkáme jen před válkou a diktaturou," uzavírá poté.
Život v táboře byl podle Yusefa "těžký a mizerný". Francouzský azyl považuje za úlevu. "O Francii vím jen to, že se tu vyrábějí dobré parfémy a taky, že Paříži se přezdívá Město lásky. Teď začínám cestu lásky já," těší se Yusef.
Zprávu přinesl britský deník The Guardian.
Zneužívání božího jména v Rakousku
Představitelé největších rakouských protestantských církví se ostře vymezili proti volebnímu billboardu Norberta Hofera. Kandidát pravicové strany Svobodných (FPÖ) na něm totiž podle nich zneužívá božího jména.
Text na Hoferově billboardu hlásá: "K tomu mi dopomáhej Bůh". Doplňují ho nápisy: "Norbert Hofer. Pro Rakousko srdcem i duší." Strana Svobodných takový výběr vysvětluje silným zakotvením v křesťanských tradicích a západních hodnotách.
Tři představitelé největších rakouských protestantských církví Hofera obviňují ze zneuctívání Boha ve spojitosti s protiimigrační a xenofobní agendou, již strana hlásá.
"Bůh nemůže být využíván pro soukromé či politické účely," uvedl biskup Michael Buenker ve společném prohlášení. "Zmínku o Bohu považujeme za nepřímý útok proti ostatním náboženstvím a kulturám," dodal.
Zástupci církví doplnili, že Bůh, o kterém se píše v bibli, je univerzální. Pomáhá chudým a slabým. V dnešní době jsou tito lidé částečně zosobněni migranty.
Svobodní jakoukoliv kritiku odmítají s tím, že citát vychází "přímo z Hoferova srdce". Sám Hofer je bývalý katolík, ale přestoupil k protestantismu.
Píše o tom rakouský server The Local.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.