Zájem o <span>náboženské weby roste</span>, duchovní objevují blogy

20. 2. 2010 08:37
Internet nese Boží slovo dál než mše v kostele. Poláci toho využívají.
Internet nese Boží slovo dál než mše v kostele. Poláci toho využívají.

Internet nese Boží slovo dál než mše v kostele. Poláci toho využívají.Uživatelé internetu v Polsku stále častěji navštěvují stránky s náboženskou tematikou. Skoro o třetinu během loňského roku vzrostl počet lidí, kteří si prohlížejí weby související s katolickou církví, k níž se v Polsku hlásí naprostá většina lidí. Někteří duchovní se snaží držet krok s dobou a internet využívají ke komunikaci s věřícími.

Celkový počet uživatelů internetu v Polsku se v období mezi předloňským a loňským listopadem zvýšil o přibližně deset procent na 17 milionů. Z nich 2,2 milionu "brouzdá" po stránkách s náboženskou tematikou.

ČTĚTE TAKÉ: Krize v Polské televizi. Nemá na platy, bere si úvěr


"To je ohromný potenciál, kterého je třeba využít a co nejintenzivněji pokračovat v posilování přítomnosti katolické církve ve virtuálním světě," cituje dnes Dziennik-Gazeta Prawna Andrzeje Garapicha, ředitele společnosti Megapanel PBI/Gemius, která na zakázku polského episkopátu provedla průzkum o oblibě náboženských internetových stránek.

Mezi návštěvníky katolických webů převažují ženy, stránky si prohlížejí nejčastěji lidé se středním vzděláním, kteří žijí v malých městech nebo na vsi. Největší oblibě se těší strana opoka.org.pl informující o katolické církvi a dění v ní. Měsíčně na ni vstoupí 750 tisíc uživatelů internetu.

A papež pravil: "Blogujte!"

Zástupci polské katolické církve jsou si vědomi toho, že v éře internetu musejí se svými "ovečkami" držet krok. "Je nám jasné, že bez internetu se nám šířit evangelium mezi Poláky nepodaří," říká mluvčí episkopátu Józef Kloch. Obyčejné internetové stránky s pevným obsahem, ze kterých lze sice například stáhnout kázání, ale uživatelé na jejich obsah nemají vliv, podle něho už v dnešní době nevystačí.

Připomněl, že i papež Benedikt XVI. nedávno vyzval kněze, aby se pustili do psaní blogů, ukládali svá poselství na portál YouTube a zapojili se do internetových sociálních sítí. "Duchovní se nemůže zavírat ve svém ghettu, v pohodlí kanceláře, a čekat, kdo za ním přijde," říká Maciej Górnicki, teolog a šéf nejnavštěvovanější náboženské internetové stránky opoka.

ČTĚTE TAKÉ: Atentátník na papeže Agca byl propuštěn z vězení

Někteří duchovní možností, jaké jim pro kontakt s věřícími skýtá internet, rádi využívají. Kněz Piotr Wiśniowski z Vratislavi, který na internetu vystupuje pod přezdívkou ksWujek (kněz Strýček), si založil profil na Facebooku, kde má už 750 přátel, vlastní konto má například na společenském portálu Nasza-Klasa, obdobě českých Spolužáků. Na YouTube vkládá videa ze mší, kázání nebo s náboženskými písněmi.

Nováčkem mezi blogery je biskup Edward Dajczak, internetový deník s názvem Blog bez pileola (malé kulaté čepičky, kterou nosí církevní hodnostáři) vede teprve od čtvrtka. Ve svém prvním videopříspěvku mluví o smyslu křesťanství.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Kyberútok ochromil radnici v Uničově, úředníci byli bez sítí i telefonů

Domácí
4. 7. 2025
Kdy se Donald Trump na Putina rozlobí? Rusko může válku ukončit hned, ale nechce.

Trump uznal, že hovor s Putinem „nepřinesl pokrok“. Už mu svítá nebo ne?

Zahraničí
4. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, ale výbuch?

Sport
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ