Naučíme vás, jak na lépe pracovat s reklamou na Facebooku a v Audience Network vyloučit některé kategorie konkrétních umístění. Nestane se vám pak, že by se vaše reklama objevila v nežádoucím kontextu, radí Ladislav Mareš, Senior Digital Performance Specialist agentury Médea Interactive.
Víte, co to je Audience Network? Dá se charakterizovat jako rozšíření umístění reklam Facebooku v mobilních zařízeních o obsahovou síť partnerů (webů) a aplikací třetích stran, kde se lze s reklamou Facebooku setkat. Tato síť disponuje několika formáty, mezi kterými však není možnost výběru, tudíž není možné zjistit, jaký formát v tomto umístění byl zobrazen vícekrát. Jedná se o nativní reklamu, která se snaží přizpůsobit obsahu webu či aplikace, dále banner či vsunutá reklama, jež obsáhne celou obrazovku mobilního zařízení.
Zleva nativní reklama, banner a vsunutá reklama.
Umístění Audience Network přináší řadu výhod, ale i nevýhod. Výhodami tohoto formátu je rozšíření dosahu standardní reklamy na Facebooku za hranice této sociální sítě, několikanásobně vyšší míra prokliku a naopak velmi nízká cena za proklik v porovnání s umístěním ve vybraných příspěvcích, pravém sloupci na Facebooku, popř. na Instagramu.
Mezi nevýhody tohoto formátu lze zařadit horší statistiky z pohledu kvality návštěv např. v Google Analytics, kdy u tohoto formátu je patrná výrazně vyšší míra okamžitého opuštění stránky a kratší doba strávená na stránce v porovnání s ostatními umístěními na Facebooku. Z pohledu optimalizace a kontroly nad reklamou však největší nevýhodou je nemožnost kontrolovat, jak a zejména kde se reklama v Audience Network zobrazí.
Alespoň drobnou útěchou pro marketingové specialisty je novinka několika posledních týdnů, kdy je nově možné v případě využití umístění Audience Network vyloučit některé kategorie konkrétních umístění, nebo vytvořit seznam blokovaných umístění, kde se reklama nebude zobrazovat.
Ptáte se, proč vyloučení v Audience Network vlastně používat? Jednoduše proto, že vám tato metoda může uchránit skóre relevantnosti reklamy, čímž se nebude zvyšovat cena proklik z důvodu častého nahlašování nevhodné reklamy od uživatelů a dále vám to může ušetřit nemalé lapálie s ochranou značky. Příkladem mohou být letecké společnosti a jejich reklama ve článcích o leteckých katastrofách.
Jak na to?
Vyloučení je možné nastavit na úrovni reklamních sad v podkategorii Umístění. Pokročilé nastavení pro Audience Network se zobrazí pouze v případě, že máte toto umístění ve svém výběru. První možností je vyloučit kategorie pro Audience Network. Zatím jsou zde dostupné kategorie: hazard, náboženství, politika a seznamky. Je možné předpokládat, že se seznam kategorií postupem času ještě rozroste.
Druhou možností je použít seznamy blokovaných pro Audience Network. Tyto seznamy lze do Facebooku nahrát ve formě TXT či CSV, kdy na každém řádku figuruje vyloučené konkrétní umístění. Ti, kteří používají Business Manager, ocení taktéž možnost tyto seznamy kopírovat i do dalších reklamních účtů, což může ušetřit čas při tvorbě nových kampaní. Přidání do jednotlivých účtů je možné v nastavení Business Manageru v záložce Seznamy blokovaných.
Autor: Ladislav Mareš, Senior Digital Performance Specialist, Médea Interactive