
"Profesionální fotografové z různých koutů země jsou očividně prohledáváni proto, že jsou fotografové, a ne kvůli tomu, že působí podezřele," sdělil deníku Guardian profesionální fotograf na volné noze Marc Vallee. "Fotografování na veřejných místech je jedním z našich základních zákonných práv a jsme zde proto, abychom na to poukázali," dodal Vallee, který pomohl s organizací akce šířením pozvánek na sociálních sítích Facebook a Twitter. Hlavní zásluhu na uspořádání demonstrace má však skupina Jsem fotograf, ne terorista!
PSALI JSME: Británie zvýšila stupeň nebezpečí terorismu
Řada demonstrantů přišla na náměstí s transparenty nesoucími stejné poselství. Podporu jejich snahám vyjadřovala i řada přihlížejících. "Podpora je neuvěřitelná, jsou tu i fotografové, kteří přijeli až z Itálie. Ukazuje to, že nejen v Británii jsou fotografové vystaveni zneužívání zákonů," komentovala akci amatérská fotografka Lucy Hoganová.
Zmatení policisté

Na kontroverzní pravomoc se na začátku ledna zaměřil Evropský soud pro lidská práva, podle něhož nejsou okolnosti, při nichž může strážník zastavit a prohledat fotografa, v zákoně dostatečně vymezeny. Soud také vyjádřil znepokojení ze skutečnosti, že nařízení neobsahuje dostatečná zákonná zabezpečení proti zneužití.
Nad zákazem kroutí hlavou i samotná policie. Všech 43 anglických a waleských policejních složek oznámilo, že dostali petice od zmatených strážníků, kteří s novou pravomocí nedokáží správně naložit.
V souvislosti se zákazem fotografování na vybraných veřejných prostranstvích se v posledním roce dostalo na veřejnost několik kontroverzních případů. Kvůli podezření z terorismu byl zastaven například fotograf BBC Jeff Overs, který si chtěl pořídit několik snímků turisty oblíbené londýnské Katedrály sv. Pavla. Výslechu se dočkal i amatérský fotograf Andrew White, jehož strážníci zastavili při fotografování vánoční atmosféry v letovisku Brighton.
Ilustrační foto: photographernotaterrorist.org, Profimedia