"Jsme <span>fotografové, ne teroristé!</span>" demonstrovali Britové

Relax
25. 1. 2010 16:47
Neškodné snímky architektury údajně ohrožují britskou bezpečnost.
Neškodné snímky architektury údajně ohrožují britskou bezpečnost.
Neškodné snímky architektury údajně ohrožují britskou bezpečnost.Trafalgarské náměstí v centru Londýna o víkendu rozsvítily blesky tisíců fotoaparátů. Nejednalo se přitom o masový kurz fotografování ani bláznivý happening. Na dva tisíce profesionálních i amatérských fotografů protestovalo proti nesmyslnému zákonu, který jim zakazuje pořizovat snímky na veřejných místech. Porušení zákazu, který se vztahuje na vybrané oblasti ve Velké Británii a vyplývá z protiteroristického zákona, umožňuje strážníkům zastavit podezřelého a prohledat jeho věci.

"Profesionální fotografové z různých koutů země jsou očividně prohledáváni proto, že jsou fotografové, a ne kvůli tomu, že působí podezřele," sdělil deníku Guardian profesionální fotograf na volné noze Marc Vallee. "Fotografování na veřejných místech je jedním z našich základních zákonných práv a jsme zde proto, abychom na to poukázali," dodal Vallee, který pomohl s organizací akce šířením pozvánek na sociálních sítích Facebook a Twitter. Hlavní zásluhu na uspořádání demonstrace má však skupina Jsem fotograf, ne terorista!

PSALI JSME: Británie zvýšila stupeň nebezpečí terorismu

Řada demonstrantů přišla na náměstí s transparenty nesoucími stejné poselství. Podporu jejich snahám vyjadřovala i řada přihlížejících. "Podpora je neuvěřitelná, jsou tu i fotografové, kteří přijeli až z Itálie. Ukazuje to, že nejen v Británii jsou fotografové vystaveni zneužívání zákonů," komentovala akci amatérská fotografka Lucy Hoganová.

Zmatení policisté

Sama policie si s pravomocí neví rady. Koho zastavit a koho ne?Demonstraci fotografů vyprovokovala změna Zákona o terorismu z roku 2000. Na základě paragrafu 44 mohou strážníci ve vymezených oblastech Velké Británie zastavit a prohledat člověka fotografujícího na veřejnosti, aniž by byl podezřelý z trestného činu.

Na kontroverzní pravomoc se na začátku ledna zaměřil Evropský soud pro lidská práva, podle něhož nejsou okolnosti, při nichž může strážník zastavit a prohledat fotografa, v zákoně dostatečně vymezeny. Soud také vyjádřil znepokojení ze skutečnosti, že nařízení neobsahuje dostatečná zákonná zabezpečení proti zneužití.

Nad zákazem kroutí hlavou i samotná policie. Všech 43 anglických a waleských policejních složek oznámilo, že dostali petice od zmatených strážníků, kteří s novou pravomocí nedokáží správně naložit.

V souvislosti se zákazem fotografování na vybraných veřejných prostranstvích se v posledním roce dostalo na veřejnost několik kontroverzních případů. Kvůli podezření z terorismu byl zastaven například fotograf BBC Jeff Overs, který si chtěl pořídit několik snímků turisty oblíbené londýnské Katedrály sv. Pavla. Výslechu se dočkal i amatérský fotograf Andrew White, jehož strážníci zastavili při fotografování vánoční atmosféry v letovisku Brighton.

Ilustrační foto: photographernotaterrorist.org, Profimedia
Autor: -pev-

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ