Inkaso bez stokorun za televizi a rozhlas je vize senátorů, kteří poslali do dalších čtení návrh zákona, který by to měl umožnit. O tom, jestli bude mít nápad budoucnost rozhodnou debaty netradičně ve všech výborech senátu, pak se jím budou zabývat poslanci. Rozhodovat už ale budou až na podzim nově zvolení zákonodárci.
Zákon, který předpokládá, že se namísto výběru poplatků od lidí, provoz České televize a Českého rozhlasu, tedy veřejnoprávních médií, zaplatí ze státního rozpočtu, totiž doputuje do sněmovny nejdříve po prázdninách.
Podle autora zákona senátora Richarda Svobody (ODS) jde o to, jednu daň nahradit druhou daní, která se ovšem vybírá racionálnějším a efektivnějším způsobem. Z daně z přidané hodnoty. "Mě zajímá nejen státní rozpočet, ale i daňová zátěž poplatníků. Dnes dáváme stovky milionů korun jen na to, aby se poplatky vybraly. Pro poplatníky ta zátěž zůstane stejná, stejně jako objem peněz, které získají média. Pak je otázka, zda se najdou úspory ve státním rozpočtu," řekl Svoboda.
Média by dostávala podle návrhu 7,8 miliard korun v součtu ročně. České televizi by připadla suma 5,8 miliardy a 2 miliard by stát poslal Českému rozhlasu.
Suma by se podle Svobody nenavyšovala podle inflace. "Poplatky se také takto nenavyšují, počet přijmačů a domácností je myslím kriticky vyčerpán. Není důvod objem navyšovat, ale můžeme o tom debatovat," dodal.
Poplatky za televizi a rádio se vybírají od dvacátých let minulého století. Kritici změny tvrdí, že veřejnoprávní televize a rozhlas už nebudou nezávislými médii, pokud je bude platit napřímo stát. "O výši poplatků ale rozhoduje stejný poslanec a senátor, který rozhodne nově o výši výdajů na televizi a rozhlas. Na nezávislosti médií to nic nemění. Myslím, že diskuse, kterou nyní povedeme může navíc otevřít další debatu o definici médií veřejné služby," míní Svoboda. Zákon se nezabývá tím, jak dnes vybrané poplatky média využívají.
Foto: Robert Zlatohlávek, Jan Schejbal