<span>Mečiar</span> požádal o první tiskovou opravu

Relax
7. 6. 2008 13:39
Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar

Jako první žádal opravu textu po slovenském deníku Sme Vladimír Mečiar. Nový tiskový zákon od 1. června nutí slovenské noviny zveřejňovat reakce osob a institucí zmiňovaných v jejich článcích. Šlo o článek, který vyšel 2. června.

List zatím opravu napadeného textu nevydal, pouze v sobotu přetiskl samotnou žádost.

Dopis odeslaný z Mečiarova bydliště v Trenčianských Teplicích předkládá "na základě nového tiskového zákona" žádost "o nápravu chybných a nepravdivých údajů". Strana se ohradila vůči článku, v němž se autor zabývá zatím neúspěšnou snahou Mečiarovy vládní strany LS-HZDS dosadit svého kandidáta do vedení Slovenské informační služby. Komentátor se rovněž dotkl prohlášení jednoho z poslanců LS-HZDS, podle něhož by slovenský prezident měl vrátit do parlamentu novelu stavebního zákona.

Deník Sme uznává ale pouze tu chybu, že poslance Jána Kovarčíka označil za místopředsedu LS-HZDS.

Místopředseda strany Milan Urbáni na sobotní tiskové konferenci nebyl schopen k článku ani žádosti zaujmout stanovisko. K první žádosti o opravu podle nového zákona se nevyjádřil ani Mečiar, jenž schůzku s novináři opustil hned po jejím zahájení.

Zákon vyvolal protesty médií

Reakce se mají povinně zveřejňovat, i když kritizované články obsahují podložené a pravdivé informace. Zákon vyvolal protesty novinářů, mezinárodních organizací a prohloubil napjatý vztah mezi médii a vládou Roberta Fica.

Parlament schválil zákon začátkem dubna bez ohledu na mnoho připomínek opozice a vydavatelů novin. Novinářské svazy a vydavatelé upozorňují, že zákon omezuje svobodu slova, je plný sankcí vůči novinářům a nepřináší rozšíření jejich práv, jak ujišťovali předkladatelé. Panují obavy, že toho budou využívat především politici k prezentacím "svého pohledu na události" a zahltí deníky samými prohlášeními, dementi a sebepropagací.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ