V Namibii byli napadeni a zadrženi dva novináři při pokusu o zdokumentování každoročního vybíjení tuleňů palicemi. Lovci se se svými zbraněmi otočili proti novinářům, pro které si posléze přijela policie. Byli obviněni z neoprávněného vstupu do přírodní rezervace, po zaplacení pokuty byli propuštěni.
Britský novinář Jim Wilckens se s jihoafrickým kameramanem Bartem Smithersem pokoušeli zachytit každoroční vybíjení tuleňů v rezervaci Cape Cross u Atlantského oceánu. Letos zde má být vybito asi 85 tisíc tuleňů, což je zhruba deset procent namibijské populace ploutvonožců.
ČTĚTE TAKÉ: V Kanadě opět odstartoval velký "masakr" tuleňů
Když lovci zjistili, že jsou natáčeni, napadli novináře. Ty posléze zadržela přivolaná policie. Poté, co britská agentura Eco-Storm, která žurnalisty do Namibie vyslala, zaplatila za každého z nich pokutu ve výši 5 tisíc namibijských dolarů (téměř 12 tisíc korun), byli propuštěni.
Důvodem vybíjení tuleňů je oficiálně lov ryb. Tuleni podle vlády vyloví každoročně 900 tisíc tun ryb, což je asi třetina výlovku místních rybářů. Vláda tak tvrdí, že ochraňuje rybolovný průmysl. Nezanedbatelným faktorem jsou ale i vysoké ceny za žádanou tulení kůži.
Drastický způsob lovu tuleňů palicemi, kterému podléhají většinou ještě kojená mláďata, je znám především z Kanady, která jej hájí jako tradiční způsob lovu používaný domorodou arktickou komunitou.
Foto: ČTK/AP